Barátság – kulturális és közéleti folyóirat

NEMZETISÉGI TANULMÁNYI VERSENY DÍJÁTADÓJA

A nemzetiségi tanulmányi verseny eredményei

Ünnepélyes keretek között június 5-én a Pest Megyei Kormányhivatal Kossuth termében adták át az idei tanév Országos Általános Iskolai Nemzetiségi Tanulmányi Verseny helyezettjeinek díját. A versenybe az ország huszonegy településéről huszonnyolc iskola több mint ezer résztvevővel kapcsolódott be. Nemzetiségi nyelv és irodalom tárgyban két kategóriában és népismeret tantárgyban nyolc, illetve kilenc nemzetiség általános iskolás tanulói mérték össze tudásukat. A díjátadó ünnepségre az egyes nemzetiségek helyezettjei felkészítő tanáraikkal, szüleikkel érkeztek.

A rendezvényt dr. Tarnai Richárd, a Pest Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja és Dr. Gloviczki Zoltán, az Oktatási Hivatal elnöke köszöntő beszéddel nyitották meg. Személyes hangú beszédükben mindketten hangsúlyozták, hogy csak a fiatalok tudják továbbvinni az anyanyelv és a nemzetiségi kultúra ismeretét. Vidám és színvonalas bizonyságot nyújtott erről az ünnepi műsor minden egyes fellépője. Először a Bolgár Nyelvoktató Nemzetiségi Iskola két tanulója zsinóros bábokkal kísérve adott elő egy bolgár dalt, majd a Nikola Tesla Szerb Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Könyvtár vegyeskórusától szerb gyermekdalokat és napdalokat, a Tököli Weöres Sándor Általános Iskola énekkarától harmonikával kísért horvát dalokat hallhattunk, majd szlovák népdalok következtek citerakísérettel a békéscsabai Szlovák Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium tanulóinak előadásában.

A díjakat Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára adta át. Ünnepi beszédében hangsúlyozta a nemzetiségüket képviselő fiatalok felelősségét is, hiszen rajtuk múlik, hogyan viszik majd tovább azt a nyelvet és kultúrát, amit az iskolában és a szülőktől, nagyszülőktől megtanultak. Egyben megköszönte a felkészítő pedagógusok, a versenyszervezők, a lebonyolításban közreműködők munkáját. Hangsúlyozta, hogy a felkészülésbe fektetett energia erősíti a nyelv, az iskola és a nemzetiségek megmaradását, a Kárpát-medence nemzeteinek, nemzetiségeinek összetartozást.

Az ünnepség hátralevő részében egyéni produkciókat hallhattunk: a felsőszölnöki Kossics József Kétnyelvű Általános Iskola és a battonyai Magdu Lucian Román Általános Iskola egy-egy tanulója hegedűn és zongorán játszott, a népismeret verseny első helyezettje a Tarjáni Német Nemzetiségi Általános Iskolából német verset adott elő. Thrák népdalok következtek autentikus hangszerekkel (harmonika és daudi) kísért előadásban a Manolisz Glezosz 12 Évfolyamos Kiegészítő Görög Nyelvoktató Iskola két tanulójától, az eseményt végül a Romano Glaszo és a Budaörsi Népzenei Tanoda előadása zárta.

A verseny díjazottjai egy őszi hosszú hétvégén Agárdon találkozhatnak ismét egymással, hogy a nemzetiségek között a díjátadó ünnepségen megkezdődött kölcsönös ismerkedés és barátság ott folytatódjon.

Nemzetiségi nyelv és irodalom I. kategória helyezettjei

Bolgár nyelv és irodalom

  1. helyezés: Agárdi Bendegúz Aposztolosz

  2. helyezés: Nedyalkov Marko

  3. helyezés: Barta Léna, mindhárman a Bolgár Nyelvoktató Nemzetiségi Iskola tanulói

Görög nyelv és irodalom

  1. helyezés: Kakuk Jázmin Zoé

  2. helyezés: Dienes Ervin Fotisz, mindketten a Manolisz Glezosz 12 Évfolyamos Kiegészítő Görög Nyelvoktató Iskola tanulói

Horvát nyelv és irodalom

  1. helyezés: Bányai Viktória, a Drávamenti Körzeti Általános Iskola tanulója

  2. helyezés: Major Georgina, a Tótszerdahelyi Zrínyi Katarina Horvát Általános iskola tanulója

  3. helyezés: Bedő Máté, a Tótszerdahelyi Zrínyi Katarina Horvát Általános iskola tanulója

Német nyelv és irodalom:

  1. helyezés: Braunmüller Lilla

  2. helyezés: Müller Nina

  3. helyezés: Tóth Dénes Csaba, mindhárman a budapesti Fillér Utcai Általános Iskola tanulói

Szlovák nyelv és irodalom:

  1. helyezés: Lampert Zoltán, a Pilisszántói Szlovák Nemzetiségi Általános iskola tanulója

  2. helyezés: Klányi Panna, a Pilisszántói Szlovák Nemzetiségi Általános iskola tanulója

  3. helyezés: Meitert Zsófia, a Dabasi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola tanulója

Nemzetiségi nyelv és irodalom II. kategória helyezettjei

Horvát nyelv és irodalom

  1. helyezés: Kovács Danica, a Miroslav Krleza Horvát Óvoda, Általános iskola, Gimnázium és Kollégium tanulója

  2. helyezés: Bosnyák Bianka Vivien, a Miroslav Krleza Horvát Óvoda, Általános iskola, Gimnázium és Kollégium tanulója

  3. helyezés: Lampshire Luka Francis, a budapesti Horvát Óvoda, Általános Iskola és Kollégium tanulója

Német nyelv és irodalom:

  1. helyezés: Schieber Benjámin Balázs, a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központ tanulója

  2. helyezés: Hanzély Szonja, a Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium és Kollégium tanulója

  3. helyezés: Sal Kinga, a Koch Valéria Iskolaközpont tanulója

Román nyelv és irodalom:

  1. helyezés: Réthelyi Eszter, a Méhkeréki Román Nemzetiségi Kétnyelvű Általános Iskola tanulója

  2. helyezés: Juhász Krisztina, a Nicolae Balcescu Román Gimnázium, Általános iskola és Kollégium tanulója

  3. helyezés: Sarca Luminita Viviana, a Magdu Lucian Általános iskola és óvoda tanulója

Szerb nyelv és irodalom:

  1. helyezés: Kovacevic Sara, a battonyai Kéttanítási Nyelvű Szerb Általános Iskola és óvoda tanulója

  2. helyezés: Ostoici Sara, a Nikola Tesla Szerb Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Könyvtár tanulója

  3. helyezés: Gruncsity Milán, a Nikola Tesla Szerb Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Könyvtár tanulója

Szlovák nyelv és irodalom:

  1. helyezés: Zima Dávid, a szarvasi Szlovák Általános Iskola, Óvoda és Kollégium tanulója

  2. helyezés: Csáki Alexandra, a sátoraljaújhelyi Magyar-Szlovák Kéttanítási Nyelvű Általános Iskola és Kollégium tanulója

Szlovén nyelv és irodalom:

  1. helyezés: Brunetto Giulio

  2. helyezés: Labritz Máté

  3. helyezés: Nagy Eliza, mindhárman a Kossics József Kétnyelvű Általános Iskola tanulói

Nemzetiségi népismeret tantárgy

Bolgár népismeret:

  1. helyezés: Barki Gábor

  2. helyezés: Nedyalkov Marko

  3. helyezés: Lupa Angelika, mindhárman a Bolgár Nyelvoktató Nemzetiségi Iskola tanulói

Görög népismeret:

  1. helyezés: Vódli Myrto Ágnes

  2. helyezés: Kakuk Niké

  3. helyezés: Agárdi Bendegúz Aposztolosz, mindhárman a Manolisz Glezosz 12 Évfolyamos Kiegészítő Görög Nyelvoktató Iskola tanulói

Horvát népismeret:

  1. helyezés: Eric Irina

  2. helyezés: Kántor Milán

  3. helyezés: Kovács Danica, mindhárman a Miroslav Krleza Horvát Óvoda, Általános iskola, Gimnázium és Kollégium tanulói

Német népismeret:

  1. helyezés: Fülöp Annalise, a Tarjáni Német nemzetiségi Általános Iskola tanulója

  2. helyezés: Klein Xavér, a Friedrich Schiller Gimnázium és Kollégium tanulója

  3. helyezés: Karl Mária Tímea, a pécsi Koch Valéria Iskolaközpont tanulója

Roma népismeret I. kategória:

  1. helyezés: Horváth Rebeka, a Prügyi Móricz Zsigmond Általános Iskola tanulója

  2. helyezés: Kadlicskó Jázmin Virág, a Kétújfalui Konrád Ignác Általános iskola tanulója

  3. helyezés: Klózer Sára, a Kétújfalui Konrád Ignác Általános iskola tanulója

Roma népismeret II. kategória:

  1. helyezés: Molnár Emília, a Kétújfalui Konrád Ignác Általános iskola tanulója

  2. helyezés: Simon Petra, a Pocsaji Lorántffy Zsuzsanna Általános Iskola tanulója

  3. helyezés: Medvés Léna, a Kétújfalui Konrád Ignác Általános iskola tanulója

Román népismeret:

  1. helyezés: Cazac Itai Lior, a Magdu Lucian Általános iskola és óvoda tanulója

  2. helyezés: Pojendán János, a Méhkeréki Román Nemzetiségi Kétnyelvű Általános Iskola tanulója

  3. helyezés: Toszeczki Richárd Márk, a Méhkeréki Román Nemzetiségi Kétnyelvű Általános Iskola tanulója

Szerb népismeret:

  1. helyezés: Tyoszity Branka, a Nikola Tesla Szerb Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Könyvtár tanulója

  2. helyezés: Nádasdi Lili, a battonyai Kéttanítási Nyelvű Szerb Általános Iskola és óvoda tanulója

  3. helyezés: Kosznovszki Szuzana, a Nikola Tesla Szerb Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Könyvtár tanulója

Szlovák népismeret:

  1. helyezés: Szpisák Emma, a tótkomlósi Szlovák Kéttanítási Nyelvű Általános iskola és óvoda tanulója

  2. helyezés: Dzurisova Júlia, a sátoraljaújhelyi Magyar-Szlovák Kéttanítási Nyelvű Általános Iskola és Kollégium tanulója

  3. helyezés: Gergő Marcell, a békéscsabai Szlovák Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium tanulója

Gratulálunk a díjazottaknak!

20190605_122549 20190605_125225 20190605_125308 20190605_110756 20190605_111831

...megosztás