Nemzetiségi Önkormányzatok figyelmébe!
Kedves Elnök Asszony/ Úr!
Az utóbbi időben nagyon sok megkeresés érkezett hozzánk a nemzetiségi oktatási intézmények alapító okiratának módosítása ügyében. A tankerületek felülvizsgálják az alapdokumentumokat és módosításokat javasolnak, melynek lényege, hogy az alapító okiratban akarják meghatározni az évfolyamonként indítható nemzetiségi osztályok számát, melyhez az illetékes nemzetiségi önkormányzat véleményét kérik.
Ezzel kapcsolatban a következőkre szeretnénk felhívni a figyelmet:
1.A 2011. évi CXC. törvény 84.§ (9) bekezdése szerint:” Ha a nevelési-oktatási intézmény alapító okirata, szakmai alapdokumentuma tartalmazza a nemzetiségi nevelési-oktatási feladat ellátását, feltéve, hogy e feladatot az intézmény ténylegesen ellátja, akkor a települési önkormányzat, az állami fenntartó az intézmény létesítésével, megszüntetésével, átszervezésével, nevének megállapításával, költségvetésének meghatározásával és módosításával,vezetőjének megbízásával, megbízásának visszavonásával összefüggő döntéséhez, véleményéhez beszerzi az érintett települési nemzetiségi önkormányzat …….egyetértését.”
- Egyetértési jogunk csak nemzetiségi intézmények esetében van. Azt, hogy egy oktatási intézmény mikor számít nemzetiségi intézménynek, azt a 2011. évi CLXXIX a nemzetiségek jogairól szóló törvény 2. § (4.) bekezdése tartalmazza:
„Nemzetiségi köznevelési intézmény: az a köznevelési intézmény, amelynek alapító okirata a nemzeti köznevelésről szóló törvényben foglaltak szerint tartalmazza a nemzetiségi feladatok ellátását, feltéve, hogy e feladatokat a köznevelési intézmény ténylegesen ellátja, továbbá óvoda, iskola és kollégium esetén a tanulók legalább huszonöt százaléka részt vesz a nemzetiségi óvodai nevelésben, illetve a nemzetiségi iskolai nevelésben-oktatásban;”
- Ugyanezen törvény 21.§ (3) bekezdése alapján: „ A köznevelési intézmény alapító okirata, szakmai alapdokumentuma tartalmazza:
- a) az alapító és a fenntartó, nevét és székhelyét,
- b) az intézmény – külön jogszabályban meghatározott – hivatalos nevét,
- c) az intézmény típusát,
- d) az intézmény feladatellátási helyét,
- da) székhelyét,
- db) tagintézményét,
- dc) telephelyét,
- e) alapfeladatának jogszabály szerinti megnevezését,
- f) nevelési, oktatási feladatot ellátó feladatellátási helyenként felvehető maximális gyermek-, tanulólétszámot,
- g) iskolatípusonként az évfolyamok számát,……….”
- A fent említett törvény 83.§ (2) d) pontja szerint: „ a fenntartó meghatározza az adott nevelési évben indítható óvodai csoportok számát, az adott tanítási évben az iskolában indítható osztályok, a kollégiumban szervezhető csoportok számát,”
Tehát:
A 2011. évi CXC. törvény 84. § (9) bekezdése szerint nem véleményezési, hanem egyetértési jogunk van.
A 21.§ (3) bekezdése szerint a köznevelési intézmény alapító okirata többek között az intézmény alapfeladatának jogszabályi megnevezését, valamint iskolatípusonként az évfolyamok számát tartalmazza, a 83.§ (2) d) pontja szerint pedig a fenntartó minden nevelési évben meghatározza az indítható osztályok számát.
A két jogszabályt figyelembe véve az a véleményünk, hogy az alapító okiratnak nem kell tartalmaznia az évfolyamonkénti osztályok számát, azt évente az igények alapján kell megállapítani.
Üdvözlettel:
Bárkányi Judit Kerner Anna
elnök OKM Bizottság elnök