Ritter Imre német nemzetiségi képviselő hírlevele
KÖZPONTI MEGEMLÉKEZÉS HERCEGKÚTON
2025. január 19-én a Magyarországi Németek Elhurcolásának és Elűzetésének Emléknapja alkalmából kormányzati megemlékezésre került sor a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Hercegkúton. A kormányzati megemlékezések helyszíneinek sorában ez az első olyan település, amelynek közösségét az elűzetés nem sújtotta, a „malenkij robot” azonban annál inkább. 80 évvel ezelőtt – 1945. januárjában – százszámra hurcolták el a szovjet csapatok Hercegkút és a környező sváb települések lakosait a jóvátételi munkának hazudott rabszolgaságba.

A megemlékezésen a méltóságteljes – német nyelvű – szentmisét, az ünnepi beszédeket (a Hercegkúton elmondott beszédem itt érhető el) és a koszorúzást követően volt szerencsém a malenkij robot egyik elszenvedőjével személyesen találkozni. A születése óta Hercegkúton élő Koczák Andrásné, született Götz Mária (98 éves) mind a mai napig jó egészségnek örvend, és érdekes, tanulságos emlékeket osztott meg velünk ezekről a szomorú időkről.
Legyen ez a megemlékezés, a még élő szemtanú és az ő története intő és óvó jel mindazok számára, akik azt gondolják, úgy érzik, sőt ki is mondják, hogy a második világháborút és az azt követő évek szörnyűségeit ma már történelemként kell csupán kezelnünk, hogy erről már nem kell beszélnünk, hiszen ez velünk nem történhet meg, mi már mások vagyunk, más társadalomban élünk, mi már biztonságban vagyunk. Ez hamis, alaptalan illúzió.
TALÁLKOZÓ FIATAL NEMZETISÉGI VEZETŐKKEL
Január 21-én a Parlamentben a Konrad Adenauer Stiftung (KAS) és a Robert Schuman Institute szervezésben 20 fiatal nemzetiségi vezetőt fogadtam a Parlamentben. A hozzám érkező külföldi csoportok, vendégek jellemzően német nyelvterületről valók, ezek az ifjú hölgyek és urak viszont Marokkótól Albánián át Fehéroroszországig, 12 országból érkeztek – más kultúrákból, más vallásokkal a háttérben. Közös azért volt bennünk, ennek köszönhetően pedig izgalmas, jó hangulatú beszélgetés alakult ki: egyetértettünk abban, hogy a nemzetiségek, nyelvi és vallási közösségek megismerése, azok elfogadása segíti egy-egy régió békéjének a megőrzését.

EGYEZTETŐ ÜLÉS
Január 22-én az Igazságügyi Minisztérium által szervezett Nemzetiségi Ügyekért Felelős Tematikus Munkacsoport ülésén vettem részt. A 2025. évi költségvetési támogatások és a pályázati kiírások mellett a választási eljárás nemzetiségeinket is érintő részeiről is egyeztettünk. Hasznosnak és kiemelkedően fontosnak tartom ezeket az egyeztető fórumokat, még akkor is, ha ez most mérsékelt érdeklődés mellett zajlott…
GÁLAMŰSOR PÉCSETT
Január 25-én Pécsett, a Kodály Központban találkozhattunk a Magyarországi Német Önkormányzatok Napja alkalmából; az említett ünnepnapra – amely immár a 29. volt a sorban – minden év január második hétvégéjén kerül sor. Az ekkor hagyományos országos gála idén azonban két héttel későbbre tolódott. Az ünnepi beszédet Joschi Ament, a Magyarországról Származó Németek Szövetségének elnöke tartotta. A gálaműsor keretében adtuk át a magyarországi németek legrangosabb kitüntetéseit. Minden kitüntetettnek nagy szeretettel és tisztelettel gratulálok!

BOLDOG ÉS BÉKÉS ÚJ ÉVET KÍVÁNOK MINDEN MAGYARORSZÁGI NÉMETNEK ÉS MINDAZOKNAK, AKIKHEZ ELJUT A LEVELEM.