Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Paulik Antal szlovák szószóló jegyzetei

Néhány hónappal ezelőtt azt írtam, hogy jegyzeteimben elsősorban a közelgő választásokkal kapcsolatos hírekre koncentrálok. Nos, a hét végén fogunk szavazni, úgyhogy új témát kell keresnem. De most utoljára szeretném leírni, hogyan látom az országos választások előkészítő szakaszát.

Egyrészt örülök, hogy végre sikerült nagyobb, élesebb viták nélkül előkészíteni a megyei és országos választásokat. Sikerült megőriznünk az egységet, bár ez nem mindig volt elvárható. Helyi szinten viszont érdekes jelöltekkel találkozhatunk, olyanokkal, akik eddig vagy nem tevékenykedtek egyetlen szlovák közösségben sem, vagy kifejezetten megpróbálták ellehetetleníteni a helyi szlovák önkormányzat munkáját. Az a szomorú, hogy még ezek az emberek is találtak egy jelölő szervezetet, amely hajlandó volt támogatni őket. Ugyanakkor az ilyen falvakban rohamosan növekszik a regisztrált szlovák választók száma. Mivel országos viszonylatban kevés ilyen jelölt és eset van, lehet, hogy nem is fontos róluk írni, de a választások után, ha meg is választják, ha nem is, megnehezíthetik a többi tag életét.

Ami a választóink tájékoztatását, mozgósítását illeti, úgy gondolom, hogy jelölő szervezeteink, valamint más szlovák egyesületek és önkormányzatok mindent megtettek. Nehéz azonban elérni azokat a választópolgárokat, akik bár szerepelnek a szlovák nemzetiségi választópolgárok névsorában, de nem követik sajtónkat, médiánkat és nem járnak el rendezvényeinkre. Csak a társadalmi szervezetek helyi aktivistái találták meg őket igazán lakóhelyükön. Attól tartok, hogy a szavazók közül sokan, amikor a választókerületbe kerülnek, meglepődnek azon, hogy milyen sokféle papírt kapnak majd, és sajnos ott nehéz lesz megfelelő segítséget találniuk. Hogy ne csak a szlovák jelöltekre tudjanak érvényes szavazatot adni, hanem a másik két választáson is. De ahogy az angolok mondják, a puding minősége csak akkor derül ki, ha megeszik. Meggyőződésem, hogy ezeket a választásokat is sikeresen átvészeljük.

 A parlament a választásokig elnapolta tavaszi ülésszakát, hogy a politikusok a választási felkészülésre koncentrálhassanak. Az a benyomásom, hogy ők is úgy érzik, nehezebb három választást előkészíteni egy cikluson belül, mint amikor csak az önkormányzati vagy az európai parlamenti választás szabályait kellett az embereknek ismertetni. Ezzel szemben a nemzetiségi bizottság rendkívüli ülést tartott, amelyen beválasztottuk a Magyarországi Nemzetiségi Bizottság képviselőjét a roma kezdeményezések támogatására javaslatokat előkészítő bizottságba. Normális esetben ő lenne a romák parlamenti elnöke, de mint tudjuk, a legutóbbi választásokon a romák nem tudtak megegyezni a személyében, így nálunk nincs roma a nemzeti bizottságban. Ezért a bizottság alelnökét, a szerbek országos szóvivőjét, Lybomir Alexovot delegáltuk a bizottságba.