Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

A VÁLASZTÁS ELŐTTI UTOLSÓ ÜLÉSÉT TARTOTTA AZ ORSZÁGOS NÉMET ÖNKORMÁNYZAT KÖZGYŰLÉSE

Az ötéves ciklus végéhez közeledve cseppet sem érződött vége-hangulat a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata 2019-ben megválasztott közgyűlésének május 11-i ülésén. A 47 fős testület a szokásos meghívott munkatársakkal és külsős szakértőkkel kiegészülve ezúttal is az önkormányzat budapesti székházában tanácskozott. A napirendre vett témák egy részét adminisztratív kötelezettségek, illetve a jogszabályi környezet változásai indokolták, ugyanakkor számos érdemi egyeztetés is zajlott. Azok közül is a legfontosabb a nyár elején – a helyhatósági és az európai parlamenti választásokkal egyidőben – tartandó nemzetiségi önkormányzati választásokra való felkészülés volt. Az országos német önkormányzat az Észak-Magyarországi Német Önkormányzatok Szövetsége mint jelölő szervezet közreműködésével ezúttal is egységes német országos listát állított. Az MNOÖ a települési, területi és országos nemzetiségi voksolást érintő tudnivalókról immár hónapok óta tájékoztató kampány keretében informálja a hazai német közösség tagjait. 

A közgyűlés ülése a tavalyi gazdasági évre történt visszatekintéssel kezdődött. A testület egyhangúlag elfogadta az MNOÖ 2023. évi zárszámadását. A terjedelmes dokumentumból kiderült: jelentős infrastrukturális beruházások valósultak meg az önkormányzat által fenntartott iskolákban: a pilisvörösvári Friedrich Schiller Gimnáziumban, a budapesti Német Nemzetiségi Gimnáziumban és a pécsi Koch Valéria Iskolaközpontban, továbbá elkezdődhetett a pécsi Lenau Ház teljeskörű felújítása. Utóbbi kapcsán Englenderné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke hozzátette: a dél-dunántúli német közösség kulturális központjának átadására várhatóan a nyár második felében, egy kötetlen közösségi rendezvény keretében kerül sor. 

A grémium elfogadta az országos önkormányzat gazdasági társaságainak tavalyi beszámolóit, valamint a bajai Magyarországi Németek Általános Művelődési Központját és a győri Audi Hungaria Iskolát fenntartó közalapítványok 2023-as beszámolóit, közhasznúsági és könyvvizsgálói jelentéseit.

Ezt követően a 2024-es költségvetés első módosítását bocsátották szavazásra. Tóthné Szabó Ildikó gazdasági vezető elmondta, a büdzsé korrigálására leginkább többletbevételek – például a fenntartott oktatási intézményeknek a pedagógus-életpályamodell bevezetése kapcsán járó megemelt normatív támogatások, a Miniszterelnökségnek az MNOÖ számára nyújtott plusz működési támogatás, valamint az oktatási központokban infrastrukturális beruházásokra felhasználható kormányzati hozzájárulások – miatt volt szükség. Kiderült: a már említett pécsi iskolaközpont 100 millió forintot kap a gimnáziumi épületének nyílászárócseréjére, a pilisvörösvári gimnáziumban pedig 50 millió forint értékben megvalósulhat a tetőfelújítás újabb üteme.

A közgyűlés tájékoztatást kapott az országos és a helyi német nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott köznevelési intézményeket érintő tavalyi kormányzati rezsitámogatás felosztásáról is. A Miniszterelnökség ugyanis a Bethlen Gábor Alapkezelő közreműködésével az MNOÖ-nek utalta azt a csaknem 610 millió forint vissza nem térítendő támogatást, amelynek differenciálás nélküli, létszámarányos felosztását és kiutalását az országos német önkormányzat vállalta magára. 

Két jelentős személyi változásról is döntés született. Egyrészt Erdélyi-Pfiszterer Angelika örülhetett egyhangú támogatásnak; október 1-től ő lesz ugyanis a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár új igazgatója. Ambach Mónikát váltja, megbízatása öt évre szól. A magyarországi német körökben csak Zentrumként ismert intézmény újonnan megválasztott vezetője – aki egyébként már csaknem másfél éve megbízottként igazgatja a központot – a fenntartó MNOÖ felhívására benyújtott pályázatában kiemelte: az immár 20 éves hagyományokra támaszkodva, ugyanakkor új ötleteket megvalósítva kívánja vezetni a hazai német közösség egyik legfontosabb kulturális intézményét. Hangsúlyozta, a Zentrum az elmúlt 20 év alatt a magyarországi németek egyik legfontosabb információforrásává és kapcsolattartó pontjává vált, az online felületeken közzétett tudósításokat és egyéb tartalmakat érdeklődéssel követik itthon és külföldön egyaránt. Ugyanakkor fokozni szeretnék a közösségi médiaplatformokon való jelenlétet annak érdekében, hogy a fiatalabb közönséget is elérjék. A Magyarországi Németek Házában tartott rendezvényeikre a jövőben még szélesebb közönséget várnak, emellett pedig cél az is, hogy a Magyarországi Német Könyvtár gazdag könyvállománya sok kutatás alapjául szolgálhasson.

A másik személyi változás leginkább a magyarországi német vérkeringésbe egyre jobban bekapcsolódó Békés vármegyét érinti. A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata ottani regionális irodájának vezetői feladatait Mittag Mónika leköszönése után március 1-től Hoffmann György vette át. Ezzel egyidejűleg az eddig Gyulán működő iroda is elköltözött: a térség német közösségének életét koordináló szervezetekkel folytatott tárgyalások eredményeképp Elekre, a Kétegyházi út 2. szám alá költözött.

A közgyűlés arról is döntött, hogy idén újabb két magyarországi német tanösvény létrejöttét támogatja: az egyik a már említett Eleken, a másik Budapest 22. kerületében – Budafokon – épülhet meg. Mindkét pályázó már most intenzíven dolgozik a maga tematikus útján, amelyeket várhatóan 2024 őszén adnak át. Manz Alfréd, az előterjesztést megfogalmazó oktatási bizottság elnöke kiemelte, a döntés során a pályázat minősége mellett a pályázók elkötelezettségét és kreativitását, a település különlegességét, az ott működő német szervezetek és intézmények együttműködését és aktivitását is figyelembe vették. Emellett azt is hangsúlyozta, hogy külön öröm, hogy Békés megyében és Budapesten is létrejön egy-egy tanösvény. A két létesítmény megépülését a Német Szövetségi Belügyminisztérium (BMI) összesen 21 ezer euróval támogatja. 

Ugyancsak a BMI biztosította azt a közel 7 millió forintot, amelyet magyarországi német egyesületek és önkormányzatok régiókon átívelő tapasztalatcserére használhatnak fel. Az említett összeget a közgyűlés jóváhagyásával 19 pályázó között osztják szét, akik abból egy-, illetve kétnapos kirándulásokat szervezhetnek, amelyek célja tapasztalatok és jó gyakorlatok cseréje más magyarországi német, illetve a szomszédos országok határmenti régióiban működő német kisebbségi szervezetekkel.  A már szokásos gyakorlatnak megfelelően mind az MNOÖ első számú vezetői – Englenderné Hock Ibolya elnök és Schubert Olívia főállású elnökhelyettes –, mind pedig Ritter Imre német nemzetiségi képviselő beszámoltak a közgyűlés legutóbbi ülése óta eltelt időszakban végzett munkájuk legfontosabb részleteiről. A beszámolókból egyebek mellett kiderült: az országos önkormányzat hamarosan közzéteszi az általa megrendelt és a 2022-es népszámlálás eredményeit elemző gyorstanulmányt, valamint az is, hogy május 24-én a budaörsi Heimatmuseumban, ünnepélyes keretek között zárul a németek 300 évvel ezelőtti betelepülésére emlékező országos vándorkulcs-kampány. Mindkét beszámoló szót ejtett a június 9-i nemzetiségi önkormányzati választásokról is. Elhangzott: örömteli, hogy az elmúlt hetekben jelentősen – csaknem 54 ezerre – emelkedett a német nemzetiségi névjegyzékbe felvett választópolgárok száma. Kiderült az is, hogy 15 vármegyében és 404 településen alakulhat új német nemzetiségi önkormányzat. Englenderné Hock Ibolya azt ígérte, hogy – ahogy eddig, úgy a jövőben is – minden lényeges információ megtudható az országos önkormányzat híradásaiból, majd arra kérte a közgyűlés tagjait, hogy a választásokig hátralévő hetekben főleg arra összpontosítsanak, hogy a szűkebb pátriájukban minél több embert meggyőzzenek arról, hogy részt vegyenek a voksoláson.