Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Ritter Imre német nemzetiségi képviselő hírlevele

Énekek, lámpások és Szent Márton libái: minden év november 11-én Magyarország számos városában és községében is felvonulást rendeznek Szent Márton emlékére. A hagyomány szerint Szent Márton Kr. u. 316/317 körül született a római Savaria városában, a mai Szombathelyen (Magyarországon). Szent Márton a katolikus egyház egyik leghíresebb szentje, de az ortodox, anglikán és protestáns egyházak is tisztelik. Szent Mártonra az emberség, a szerénység és a jótékonyság példaképeként tekintünk. A Márton-nap leghíresebb jelképe a lámpások és a gyertyák fénye, amelyek elűzik a sötétséget és közvetítik Szent Márton üzenetét. Márton napjához kötődött a gazdasági munkaév vége is, ezért sok faluban – mint például Máriakéménden vagy Szigetszentmártonban – ezen a napon tartják a vásárt és templombúcsút.

Csolnokon tartotta idei utolsó rendezvényét a Magyarországi Német Ének-, Zene- és Tánckarok Országos Tanácsa, a Landesrat. A Magyarországi Német Fúvószenekarok IX. Országos Fesztiválján az áprilisi Landesrat-minősítőkön kiemelt arany fokozatot elért zenekarok mutatták be produkcióikat. Gregor kollégám és Manfred barátunk közös felvételei adnak egy kis ízelítőt az egész napos fúvószenekari eseményről.

Szombaton a budaörsi Heimatmuseum udvarán vehettük át a Budaörsi Kertészek és Kertbarátok dr. Luntz Ottokár Köre által megrendelt, Budaörsre jellemző ősi barackfákat. A Kosorrú és a Vérbélű 2020 óta államilag elismert tájfajta. Budaörsön nagy hagyománya van az őszibarack-termesztésnek. Az ügyesen összeállított különböző fajtákkal nyaranta 3 hónapon át biztosították a gazdák a friss barackot, és az 1930-as évek végén már közel 300 vagonnyi gyümölcsöt szállítottak a kereskedők szerte Európába.
A mostani csapadékos ősz és az enyhe idő jótékony hatással van a csemeték eredésére, így bízom benne, hogy a mi kertünk is újabb szép és bőtermő őshonos budaörsi barackfákkal gazdagodott.

Pilisborosjenő / Weindorf 10 év után újra felelevenítette a németországi Steinheim am Albuch községgel a testvérvárosi kapcsolatokat. Örömmel vettem részt a német küldöttség magyarországi vendégeskedését lezáró vacsorán. A pilisborosjenői énekkar és az újonnan alakított Spätlese Tánccsoport adott műsort. 

  November 13-án tartotta meg a Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága (NEB) az évi “rendes” miniszteri meghallgatások közül az elsőt. Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest, a nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyházdiplomáciáért felelős minisztert hallgattuk meg, illetve neki tettünk fel kérdéseket. Miniszterelnök-helyettes úrral és Soltész Miklós államtitkár úrral évekre visszamenően jó munka- és – bátran mondhatjuk – baráti kapcsolata van a nemzetiségeknek, így kifejezetten jó hangulatú és sok pozitív előrelépést mutató meghallgatást tartottunk.

November 14-én Pintér Sándor belügyminiszter meghallgatása során a nemzetiségi közneveléssel, a nemzetiségi köznevelési intézmények finanszírozásával és természetesen a belügyminisztériumhoz tartozó roma közösségek ügyeivel foglalkoztunk. Pintér belügyminiszter úr a tőle megszokott alapos és figyelmes módon válaszolta meg az előre, írásban feltett, valamint a helyszínen felmerült kérdéseket egyaránt. Úgy gondolom, hogy egyrészt jelentős közvetlen eredményeket hozott az ülés, így például egyrészt azt, hogy a Klebelsberg-ösztöndíjas nemzetiségi pedagógushallgatók a jövőben a nemzetiségi önkormányzati fenntartású köznevelési intézményekben is taníthatnak; másrészt megállapodtunk egy közös munkacsoport felállításában, mellyel az “önkormányzatok – nemzetiségi önkormányzatok” szabályozás ellentmondásait igyekszünk áttekinteni és feloldani, megoldani.  

A Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának, valamint az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanító- és Óvóképző Karának 25 német nemzetiségi pedagógus hallgatója látogatott meg Dr. habil Klein Ágnes szervezésében november 15-én a Parlamentben, akik között voltak svájciak és németországiak is. Biztos vagyok benne, hogy ha még több ilyen lelkes, elhivatott és jól képzett nemzetiségi pedagógus kerül a pályára, akkor nem lesz gondunk az óvodáinkban, iskoláinkban.

November 16-án a Házbizottságon három olyan törvényjavaslat benyújtását kértem a NEB nevében, ami érinti a magyarországi őshonos nemzetiségek jogait, érdekeit. Előterjesztésem elfogadásra került, azt a november 20-i NEB-ülésen tárgyaljuk majd.

November 17-én Napkoron reggel 9 órakor vártak a Napkori Svábok Egyesületének szervezésben megrendezett nemzetiségi konferencián. Az ország különböző pontjairól érkeztek vendégek és előadók erre a szép nevű, egykoron tiszta sváb kelet-magyarországi településre. Előadásomban a népszámlálás eredményével kapcsolatban számoltam be a jelenlévőknek, illetve röviden érintettük a 2024. évi nemzetiségi választásokat is. 
A délután már Hercegkúton talált bennünket. A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei németség számára tartottunk képviselői fogadóórát. Erős, élni és tenni akaró közösség képviselőivel találkozhattam. Köszönöm az itteniek munkáját, és azt, hogy büszkén megvallják nemzetiségüket.