Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Christkindl a Bakonyban

A „Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékébe felvett Christkindl a Bakonyban” című kiállítás november 11-én nyílt meg a bakonynánai kultúrotthonban és november 17-ig előzetes egyeztetés alapján látogatható. Mint ismert, 16 településen van szokásban ez a karácsonyi játék, közülük most hét település mutatkozik be. A hét Veszprém megyei sváb település Christkindlizéshez használt eszközeit, az adott település misztériumjátékán viselt öltözetet lehet megtekinteni a tárlaton. A Veszprém Megyei Német Önkormányzatok Közössége, a Veszprém Vármegyei Német Önkormányzat és a Bakonynánai Német Nemzetiségi Önkormányzat szervezte meg a 2009 óta évente más-más helyszínen bemutatkozó tárlatot, amely a szokás történetét, a hozzá kapcsolódó viseletváltozatokat, hagyománytárgyakat (Christkindl-baba, ostor, rozmaringos alma, gyertyatartó, csillag, bölcső, jászol, istálló, betlehem, csengő) képi és szöveges dokumentumokat őriz. A megnyitón minden évben bemutatnak több Christkindl változatot is. 

A Christkindl Spiel a reformáció idejétől élő karácsonyi énekes népszokás, először a XVIII. században jelent meg a Bakony és a Balaton-felvidék németek lakta falvaiban. 

8-15 éves lányok december 24-én reggeltől éjfélig járták a falut szerepüknek megfelelő viseletbe öltözve, fejdísszel vagy díszes pártával a fejükön. Minden házba bekopogtattak, hogy játékukkal vigyék az örömhírt: megszületett a Kisjézus. Német nyelvű, verses, énekes játékukat csengőszóval kísérték. A verseket, énekeket és az egyéb szövegeket a helyi hagyományok szerint a településen fennmaradt variációban tanulják és adják elő a régi szokást felelevenítő csoportok.