Magyarországi szlovák újságírók ünnepe
A L’udové noviny szerkesztősége és az Országos Szlovák Önkormányzat szlovák újságírói találkozót rendezett a Magyarországi Szlovák Újságírók Napja alkalmából a budapesti Trófea étteremben október 4-én.
A L’udové noviny hetilap főszerkesztője, Fábián Éva elmondta a jelenlévőknek, hogy éppen 1957. október 4-én jelent meg a lap első száma, amely azóta hétről hétre folyamatosan jelenik meg. A találkozóra meghívást kapott a folyóirat korábbi főszerkesztője, Bárkányi Valkán Zoltán, Hollerné Racskó Erzsébet az OSZÖ elnöke, Körtvélyesi Ivett és a SzlovákUm kiadó jelenlegi vezetője, Fuhl Imre is, valamint Egyedné Baránek Ruzsenka, a Magyarországi Szlovákok Szövetségének elnöke, Frantisek Zelman, a Magyarországi Szlovák Szervezetek Uniója elnöke és Horváth Endre az Identita Szlovák Egyesület részéről.
Magyarország harmadik legnagyobb nemzetiségeként a nyomtatott sajtó mellett a Magyar Rádió szlovák anyanyelvű műsora és a Domovina TV magazin is működik. Az ülésen az MTVA kollégái is jelen voltak.
A találkozó aktuális témákra reflektált, idén a népszámlálás eredményei és a jövő évi önkormányzati választásokra való felkészülés állt a központban.
Paulik Antal országgyűlési szószóló beszédében kommentálta a népszámlálás eredményeit. „Azért van a médiánk, hogy friss információkkal rendelkezzünk a szlovák eseményeinkről, naprakészek legyünk, még ha egy hetilap nem is tud egyből cikkeket, információkat közölni, van naprakész honlapja a nyomtatott sajtónak – mondta, és a luno.hu megtartását kérte a szerkesztőktől. „Amit elértünk, az lehetett volna jobb is” – tette hozzá a népszámlálás eredményére utalva, amelyből kiderült, hogy a 12 évvel ezelőtti eredményekhez képest sok faluban, városban kevesebben vagyunk. „Úgy gondolom, hogy a nemzetiségekre vonatkozó eredmények nem felelnek meg a valóságnak. Ha figyelembe vesszük a több mint 30 iskoláinkat, amelybe hozzávetőleg 3000 diák jár, akiknek legalább két szülőjük van, és akiknek alá kellett írniuk, hogy szlovák nemzetiségűek. Ha a nagyszülők felét is hozzáadjuk, nagyobb számot kapunk, mint a népszámlálás eredménye. Ahhoz, hogy valódi képet kapjunk, aktívabb médiára van szükség.”
Kiemelte az önkormányzatok aktivitásának szerepét is, mert véleménye szerint a kedvezőtlen eredmények annak is betudhatók, hogy a szlovák önkormányzatok nem tudták a lakosságot kellően mozgósítani.
Hollerné Racskó Erzsébet beszédében arra kérte a jelenlévőket, hogy gondolkodjanak együtt a média jövőjéről. Két tényt említett, amelyek inspirálóak lehetnek a magyarországi szlovák médiában dolgozók számára. „Az első a horvát internetes rádió, amelyet Horvátország készít, és elgondolkodhatnánk egy szlovák tévéműsor indításán is. A szerbiai újságírói szemináriumon a média új formáival is megismerkedtem, például a podcastokkal.” Az elnökasszony emellett arra biztatta a Ľudové noviny vezetőségét, hogy élesítsék újra a régóta fennálló együttműködést a Hlas ľudu vajdasági szlovák lappal. Hozzátette: mindig a jövőbe kell tekinteni, és a következő öt évben új megszólítási formákat kell keresni azok felé a fiatalok felé is, akik nem néznek televíziót, nem olvasnak újságot, hanem az internetről tájékozódnak.
Egyedné Baránek Ruzsenka, a Magyarországi Szlovákok Szövetségének elnöke szólalt fel először a 2024 – Országos önkormányzati választások – feladataink című vitában, és gratulált a lap jelenlegi és volt dolgozóinak. Mint mondta: „Magyarországon elképzelhetetlen a nemzeti élet nélkülük.” Kiemelte, hogy a média nagyon fontos eleme mindennapi életünknek, és áttért a választások kérdésére. „A hetedik önkormányzati választás előtt állunk, mindegyikre kicsit másképp kellett készülni. Ha megkérdezek valakit, hogy szeretne-e a szlovák önkormányzat tagja lenni, visszakérdez, hogy minek? Rengeteg személyes időt, sok szervezési munkát kell belefektetnie. El kell sajátítania a támogatások írását, tudnia kell számlázni, nagyon jó pszichológusnak kell lennie ahhoz, hogy kommunikáljon az emberekkel. Ezen kívül több olyan falut ismerek, ahol a nemzetiségi önkormányzatoknak meg kell küzdeniük a polgármesterrel. Amikor az ember úgy érzi, hogy mindenben egyedül van, és egyedül küzd, akkor egyszerűen feladja.” Emellett elismerte a média kiemelt szerepét és a fiatal generáció elérésének nehézségét. „Vannak nagyon okos fiatalok, akiknek megvan a saját véleményük, csak nem tudják, hogy kíváncsiak vagyunk rájuk. Kérdezzük meg a véleményüket!” Ugyanakkor nekik, mint mondta, sok iskolai és tanórán kívüli feladatuk van. Dolgoznak és tanulnak, lakbért és számlákat fizetnek. El kell tehát ismernünk, hogy a spiritualitás nem elég.
Frantisek Zelman, a Magyarországi Szlovák Szervezetek Uniója elnöke szerint a népszámlálás eredményeit megfelelően kell vizsgálni és értékelni. „Az országos önkormányzatokat illetően még vannak ígéreteink, hogy nem lesznek ilyen szigorúak a hatósági követelmények, de ez eddig nem történt meg. Mi amatőrként csináljuk ingyen, míg a nagy önkormányzatok dolgozói pénzért.” Példaként említette, hogy nem mindenki engedheti meg magának, hogy a nap folyamán bármikor bemenjen a hivatalba intézni az országos önkormányzat dolgait. „Meggyőződésem, hogy ha nem javul a helyzet, maguk a nyugdíjasok is beülnek az önkormányzatainkba.” Szerinte az újságok nem vetnek fel problémákat, csak pozitív dolgokról írnak. További problémaként kiemelte a fiatalok tömeges elvándorlását.
Horváth Endre, az Identita Szlovák Egyesület alelnöke elmondta: „Az elmúlt ciklusban ellenzékiként indultunk, akkor megmutattuk, hogy lehet velünk együttműködni, és hajlandóak vagyunk együtt tárgyalni a közös érdekekért. célokat. Ebben a ciklusban már sokkal erősebb volt a bizalom.” Az alelnök szerint ezt szeretnék folytatni, de az Identita ragaszkodik a változtatásokhoz. A közelmúltban politikai tervet dolgoztak ki, amelyről a tárgyalásokon tájékoztatni kívánják a koalíciós partnereket. „Amikor értékeljük az elmúlt időszakot, az az érzésünk, hogy az Identita elég sokat áldozott a békéért. Nem akarjuk megtörni, de úgy gondoljuk, hogy hiányzik a vita.” Rámutatott, hogy köreinkből a legtöbben személyesen veszik a szervezet kritikáját. Meg kell tanulnunk, hogy a viták visznek előre.
A beszédeket hatalmas meglepetés követte: torta és gratuláció a magyar televízió Domovina szlovák magazinjának fennállásának 40. évfordulója alkalmából. Az adás főszerkesztője, Antala Zsuzsanna köszönetet mondott minden egykori és jelenlegi kollégájának, és azt mondta: már önmagában is csoda, hogy 40 éve létezik egy televíziós műsor. Az utóbbi időben nehéz időket élt át az MTVA szlovák szerkesztősége, és egymás segítésére van szükség ahhoz, hogy médiánk eredményesen működhessen együtt.


