Az Országos nemzetiségi rajzverseny és az Országos nemzetiségi fotópályázat díjátadója
A 2022/23. tanévi Országos nemzetiségi rajzverseny és az Országosnemzetiségi fotópályázat díjátadójára június 5-én került sor az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalában. A rajzversenyt idén már ötödik, a fotópályázatot pedig a harmadik éve rendezi meg az Oktatási Hivatal Nemzetiségi Pedagógiai Oktatási Központja a magyarországi nemzetiségi nevelésben és oktatásban részt vevő óvodások és 1-12. évfolyamos tanulók számára. A rajzverseny célja a hazai nemzetiségek szellemi kultúrájának, népszokásainak, helyi hagyományainak a képzőművészet eszközeivel történő bemutatása, a nemzetiségi óvodások, kisiskolások kreativitásának fejlesztése. A fotópályázat célja a Magyarországon élő nemzetiségek történetéhez, életmódjához, népszokásaihoz, tárgyi és szellemi kultúrájához kapcsolódó életképek bemutatása a fotóművészet eszközeivel.
A rajzversenyre négy kategóriában küldhettek be alkotásokat a nemzetiségi népismeret témaköreihez kapcsolódva. Az I. kategóriában a nemzetiségi óvodások indulhattak és a rajzokat „Játékvilág” – hagyományos nemzetiségi játékok, tevékenységek az óvodában témakörben várták tőlük.
A II. kategóriában a nemzetiségi általános iskolák alsó tagozatos tanulóitól „Nagymamám szakácskönyvéből” – nemzetiségem tradicionális ételei témakörben kérték az alkotásokat.
A III. kategóriában a nemzetiségi általános iskolák felső tagozatos tanulóitól „Vigadjunk” – nemzetiségünk zenei kultúrája, hangszereink bemutatása témakörben, a IV. kategóriában a középiskolás nemzetiségi tanulóktól „Fenntartható tradíciók” – tradicionális nemzetiségi értékeink modern köntösben témakörben érkeztek pályaművek.
A fotópályázaton az I. kategóriában a nemzetiségi iskolák felső tagozatos, míg a II. kategóriában a nemzetiségi középiskolák tanulói indulhattak. Ezen a versenyen elvárás volt, hogy a képek a fotóművészet eszközeivel fejezzék ki a versenyző nemzetiségéhez való kötődését. A nemzetiségi léthez, mindennapokhoz kötődő alkotások tetszőlegesen választható témája kapcsolódhatott nemzetiségi életképekhez, a nemzetiségi települések történelméhez, történelmi helyszíneihez, épített kulturális örökségéhez, a nemzetiségek mindennapjaihoz, ünnepeihez.
A rajzversenyre idén 765 tanuló nyújtott be alkotást, ebből a nemzetiségi képzőművészekből álló zsűri 50- et díjazott, a fotópályázatra pedig 63 tanuló 117 darab fotója érkezett, ebből 19 pályamű kapott elismerést, összesen kilenc nemzetiséget (bolgár, görög, horvát, német, roma, román, szerb, szlovák, szlovén) képviselve.
Az ünnepélyes díjátadón 120 meghívott, köztük 90 díjazott óvodás, általános iskolás és gimnazista vett részt. Köszöntőt mondott Kozma Ákos, az Alapvető Jogok Biztosa, Ritter Imre, német nemzetiségi országgyűlési képviselő és Brassói Sándor, az Oktatási Hivatal elnöke, majd ünnepi beszéd keretében osztotta meg gondolatait a gyerekekkel és fiatalokkal Szalayné Sándor Erzsébet, Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes.
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Giricz Vera, ruszin nemzetiségi szószóló; Grexa Liliána, ukrán nemzetiségi szószóló;
Rónayné Slaba Ewa Maria, lengyel nemzetiségi szószóló; Szolga József, horvát nemzetiségi szószóló; Hristodoulou Konstantinos, a Magyarországi Görögök Országos Önkormányzatának elnöke; Kramarenkó Viktor, az Országos Ruszin Önkormányzat elnöke és Gallai Gregor a német nemzetiségi képviselő kabinetfőnöke, valamint Merklné Kálvin Mária az Oktatási Hivatal főosztályvezetője.
A díjak átadása előtt a Garai Nemzetiségi Általános Iskola diákjai hangszerekkel kísért horvát és német népdalokat adtak elő. A díjátadó után a résztvevők megtekinthették a legjobb alkotásokból rendezett kiállítást, a művekben kölcsönösen rácsodálkozhattak egymás kulturális kincseire. Az ünnepséget követően finom falatok várták a gyerekeket, végül a díjátadó és ünnepélyes fogadás után az érdeklődő diákokat és kísérőiket Ritter Imre német nemzetiségi képviselő országházi sétára hívta meg.






