Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Paulik Antal szlovák szószóló jegyzete

A kormány az elmúlt két hétben mindenekelőtt azokat a már említett törvénytervezeteket készítette elő, amelyek elfogadásával meg kell nyitni az utat az európai pénzügyi források felé. Ugyanakkor a parlament honlapján is elérhetővé váltak azok a törvények, amelyekkel a bizottságban a következő napokban foglalkoznunk kell. A szövegszerkesztés utolsó fordulójában a szakbizottságunk által benyújtott nemzetiségi törvény módosítási tervezetéhez további észrevételek érkeztek, amelyeket még a szavazás előtt figyelembe kell venni.

A kormány törvénytervezetet is benyújtott a jövő évi költségvetés előkészítéséről. Ez azok közé tartozik, amelyekkel rendszeresen részletesen foglalkozunk a bizottsági ülésen, mert általában olyan törvénymódosítási javaslatokat tartalmaz, amelyek a nemzetiségi érdekeket is érintik, de észrevételeink miatt ezek nem szerepelnek a plenáris ülés programjában. viták. Még nem volt időm alaposan áttanulmányozni a javaslatot, de biztos vagyok benne, hogy lesznek módosításaink a szöveghez.

A honlapon, ahogy Szlovákiában hívják, megjelent az „év törvénye”, azaz Magyarország 2024-es költségvetéséről szóló törvény, ami számunkra nem örömteli olvasmány. Varga Mihály pénzügyminiszter szerint mivel a háborús időszak háborús költségvetést igényel, a javaslat több megszorítást tartalmaz, mint a korábbi évek hasonló törvényei. S mivel a háború negatív hatásai a szomszédos állam területére mindenkit, így a nemzetiségeket is érintenek, jelentős megszorításokat tartalmaznak a nemzeti élet finanszírozására vonatkozó kormány javaslatai a jövő évi költségvetésben. Bővebben a nemzetiségi bizottság következő ülése után írok róluk, egyelőre csak annyit, hogy természetesen a nemzetiségi bizottság módosító javaslatait is kiegészíti  az előterjesztéssel. Ezekről először a Pénzügyminisztériummal és a parlamenti frakciókkal kell egyeztetni. A jogszabály tehát ebben az időszakban nem fog minket felvidítani.

Lesz mit tanulmányoznunk és figyelemmel kísérnünk, hogy időben beavatkozhassunk, ahol egyértelműen szükségesnek tartjuk. Úgy gondolom azonban, hogy bizottságunk, ahogy eddig is, megtalálja a módját közösségeink érdekeinek érvényesítésére. Ami a parlamenten kívüli programokat illeti, az elmúlt hetekben nem tudtam annyi országos programon részt venni, mint azt megszoktam, mert elromlott az autóm, és ez egy kicsit korlátozta a mozgásomat. Még mielőtt elütött egy kisbusz az autópályán, részt vettem a kardosi nemzetiségek napján, de azóta csak Budapesten vagyok aktív.

Ezen a ponton egy olyan programot szeretnék megemlíteni, amely nem része a közösségünk tagjaival való napi találkozásoknak. A magyar és szlovák egyetemek rektori konferenciái a világjárvány előtt megállapodtak abban, hogy kétévente találkoznak, hogy megvitassák országuk felsőoktatásának aktuális eseményeit. A második ilyen találkozóra is meghívást kaptam, amelyre Budapesten került sor, hogy tájékoztassam az érdeklődőket a szekcióban a szlovák nyelvű tanulás lehetőségeiről a magyar és a szlovák egyetemeken. Új, de hasznos tapasztalat volt számomra.
Részt vettem továbbá a Magyarországi Szlovák Önkormányzat Közgyűlésének ülésén is, ahol tájékoztattam a képviselőket a parlamenti eseményekről.