Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Ritter Imre német nemzetiségi képviselő hírlevele

HEGYESHALOM

Biztosra veszem, hogy már mindenki járt Hegyeshalom határátkelőhelyen.

De vajon hányan látogattátok meg magát a falut? Bevallom, én is most jártam bent a faluban először, és mindenkinek csak ajánlani tudom.
A 4. képviselői fogadóórát tartottuk itt június 3-án. A Győr-Moson-Sopron, valamint a Zala és Vas vármegyei német szervezetek, intézmények képviselőivel baráti hangulatú, gyakorlatilag kerti party hangulatú beszélgetést tartottunk. A Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának (MNOÖ) e régióbéli közgyűlési tagjai – Markó-Molnár Mariann (Győr-Moson-Sopron vármegye), Taschner Tamás (Győr-Moson-Sopron vármegye) és Friedl Tamás (Vas és Zala vármegye) – bemutatkozásukban elmondták a jelenlévőknek, hogy milyen komoly oktatás-nevelési munka folyik a térség német nemzetiségi önkormányzatok által átvett köznevelési intézményeiben, és hogy milyen fontos a német nyelv használata. Egyértelműen megállapítottuk, hogy a többnyelvűség nemcsak a múltunk, hanem a sikeres jövőnk alapja is!

SZENTHÁROMSÁG VASÁRNAPJA ÉS A NEMZETI ÖSSZETARTOZÁS NAPJA

Vasárnap a katolikus németek is a Szentháromság vasárnapját ünnepelték. Ez a szép ünnep, amely gyakorlatilag előszobája az Úrnapjának, idén egybeesett a Nemzeti Összetartozás Napjával, az első világháborút lezáró trianoni békediktátum aláírásának évfordulójával. A trianoni békeszerződéssel elcsatolt területeken természetesen nem csak magyarok éltek. Az elcsatolt részek sok nem magyar nemzetiségű ember hazáját is jelentették. Ezekkel a területekkel együtt közel 1,5 millió német nemzetiségű – korábban magyar állampolgárságú – lakost, a németség 3/4 részét is elszakították Magyarországtól.
Június 5-én reggel 9 órakor a Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága döntött a nemzetiségek jogairól szóló törvényjavaslat benyújtásról, így az tárgysorozatba került. E módosító javaslatunkat is elérhetitek a parlament honlapján.
Az Oktatási Hivatal Nemzetiségi Pedagógiai Oktatási Központja szervezésében idén is megrendezésre került az össznemzetiségi, 2022/2023. tanévi országos nemzetiségi rajz- és nemzetiségi népismeret verseny és országos nemzetiségi fotópályázat. Az Alapvető Jogok Biztosának Falk Miksa utcai hivatalában megszervezett díjátadón óvodások, kisiskolások és gimnazisták vettek részt szerte az országból. Nagy öröm volt a sok-sok fiatal művésszel találkozni és megcsodálni a műveiket. A díjátadó és ünnepélyes fogadás után az érdeklődő kisdiákokat és kísérőiket egy országházi sétára hívtam meg. Délután 4 óra után érkezett meg a parlamenti irodámba – Englenderné Hock Ibolya, az MNOÖ elnökének ajánlásával – Dr. Lars-Arne Dannenberg és Dr. Matthias Donath. A szászországi professzorok szerteágazó kutatásainak területei érintik a Magyarországról elűzött németek és a Kárpát-medencében maradt németség sorsát is. A rendelkezésre álló rövid idő is lehetőséget biztosított arra, hogy kölcsönösen megismerhessük egymás munkásságát. Természetesen nekik is büszkén mutattam meg az Országház – a német származású Steindl Imre által tervezett – gyönyörű épületét.

A 2024. évi költségvetés parlamenti vitái hamarosan megkezdődnek. Ahhoz, hogy a megfogalmazott igényeinket a felszólalásaimban érdemben alá tudjam majd támasztani, rengeteg háttérmunka szükséges. Ezen terveztünk dolgozni az említett két napon kollégáimmal a budaörsi irodámban. Aztán június 6-án délután és 7-én délelőtt be kellett, hogy iktassak egy villámgyors utat az ausztriai Innsbruckba és onnan vissza – már amennyire 1.500 km autózást “villámgyorsnak” lehet nevezni…
Így viszont vezetés közben volt időm sok mindent átgondolni, a tiroli táj pedig csodálatos.


HÁZBIZOTTSÁGI ÜLÉS

Az Országgyűléshez több törvényjavaslatot nyújtottak be. Ezek közül – a Nemzetiségek jogaira vonatkozó saját bizottsági kezdeményezésen túl – még két törvényjavaslatot jelöltünk meg nemzetiségi napirendi pontnak. T/4254 számon került benyújtásra a Magyarország 2024. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló törvényjavaslat, míg T/4255 számon a pedagógusok új életpályájáról szóló javaslat. Ezeket az Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága a június 12-i, hétfői ülésén tárgyalja először. Apropó Házbizottság! Talán már felmerült egyesekben a kérdés, hogy a Házbizottsági ülésekről sosincs fénykép és “visszafogottak” az információk is. Ennek az az egyszerű oka, hogy ezek az ülések nem nyilvánosak, még a sajtó számára sem. Ezért a testület tagjain, szakértőin és az Országgyűlés Hivatalának néhány munkatársán kívül más nem vehet részt a tanácskozáson. Azon fényképezni, felvételt készíteni nem lehet, és az ott elhangzottak sem kerülhetnek a nyilvánosság elé – leszámítva a Házbizottság ülését követően közzétett hivatalos értesítéseket, a következő napirendet.

ÚRNAPI VIRÁGSZŐNYEG – EGY RÉGI HAGYOMÁNYT ELEVENÍTENEK FEL ÚJRA ÉS ÚJRA

A katolikus egyház kiemelkedően fontos, de biztosan a legszínesebb ünnepe az Úrnapja volt, amely idén június 8-ra, csütörtökre esett. Mivel Magyarországon az Úrnapja nem hivatalos ünnep, ezért azt a katolikus egyház hagyományosan a következő vasárnap ünnepli meg. A legfölségesebb szentséget, az Oltáriszentséget a települések utcáin körmenetben hordozzák körbe. Budaörsön – ahogy sok más sváb településen is – virágszőnyeget, ünnepi oltárokat készítünk vasárnapra. Ehhez napokkal előtte leszedjük a szirmokat, virágokat gyűjtünk, girlandokat és koszorúkat fonunk. Szombaton közel ötvenen lesznek nálunk a hagyományos előkészületeken. Hogy idén milyen volt az ünnepi virágszőnyeg, arról a következő levelemben fogok részletesen beszámolni. Az Úrnapja az öröm ünnepe! Szép, pihentető és napsütéses hétvégét kívánok Nektek és családotoknak!

Kiemelten fontosnak tartom, hogy a magyarországi németség problémáit, gondjait pontosan ismerjem és a megoldásukat a rendelkezésemre álló politikai eszközökkel segíteni tudjam, ezért kérek mindenkit, hogy az érdemi német nemzetiségi problémákkal, felvetésekkel forduljon bizalommal hozzám vagy kollégáimhoz az alábbi email-címen:

ritter@t-online.hu