Paulik Antal: A szószóló jegyzetei 2023/16
Ígéretemnek megfelelően szeretném röviden tájékoztatni Önöket az ombudsman-helyettesnek a Magyarországi Nemzetiségi Bizottság tagjai előtt tett jelentéséről. Az ombudsman hat pontban foglalta össze tavalyi tevékenységét. Beszámolója mindig megjelenik az Ombudsmani Hivatal honlapján, így akit érdekel a jelentés, megtalálja ott a teljes szöveget.
Egyetlen tematikus területet emelnék ki, ami szintén régóta foglalkoztat. Ez nemzetiségi önkormányzataink digitális felkészültségének kérdése. A lényeg az, hogy az elmúlt évtizedekben számos szervezet és még több nemzetiségi önkormányzat kapott támogatást weboldala létrehozásához és működtetéséhez. Aminek egyébként magától értetődőnek kellene lennie a huszonegyedik században. Előfordulhat azonban, hogy többen saját honlapot is létrehozhatnak, de – tisztelet a kivételnek – kevesen kezelik olyan rendszeresen, hogy az a legfrissebb információkat tartalmazza.
Az ombudsman megállapította, hogy nemcsak az országos honlapok, hanem nagy számban az önkormányzatok honlapjai is gyakorlatilag használhatatlanok az aktuális információk megszerzésére. Hasonló tapasztalataim vannak, hiszen néha még az önkormányzat honlapján közzétett elérhetőségek sem egyeznek. A mai rohanó világban azonban időnként az információcsere sebességén múlik a közösségeink működéséhez szükséges támogatás vagy alapadatok megszerzésének lehetősége. Ezen a kérdésen a jövő évi országos választási jelöltek kiválasztásakor kell majd elgondolkodni, hogy minden önkormányzati tagunk számítástechnikához értő, honlapot is kezelni tudó ember legyen.
A Bethlen Gábor Alapkezelő honlapján közzétették az energiafelhasználás hatékonyságának javítását célzó 2023-as beruházási programokról szóló felhívást. A támogatás teljes összege 630 millió forint, a legmagasabb támogatási összeg 5 millió forint. A felhívás megtalálható az alábbi oldalon:
Befejezte tevékenységét a nemzetiségi törvény közelgő önkormányzati választásokkal kapcsolatos módosítását előkészítő munkacsoport. Az elfogadott változtatási javaslatok a választások kiírásának feltételeinek pontosítására, a jelöltállítási rendszer szabályaira, a honorárium megállapításának egyes szabályaira vagy az országos önkormányzati tanácsadók létszámára vonatkoznak. A javaslat végleges szövegének megírása után, a parlament elé terjesztését követően a módosító javaslatot közzéteszik a kormány honlapján, és eljuttatják az országos önkormányzatokhoz is.
A parlament ülésezik, de még mindig nincsenek olyan javaslatok az ülések programjára, amelyek közvetlenül érintik a nemzetiségeket, például a közösségeket. Tehát bizottságunk az ombudsman tevékenységéről szóló jelentés megtárgyalására, valamint a Legfelsőbb Számvevőszék (ÁSZ rövidítéssel) jelentésének plenáris ülés előtti ismertetésére készül. Véleményezésre megkaptuk a magyar kormánynak a nemzetiségek 2019-2020-as helyzetéről szóló jelentését is, amelyet először április második felében tárgyal a bizottságunk, majd a plenáris ülésen is. A jelentés tartalma ugyan nem éppen a legkorszerűbb, de hasznos összefoglalnunk az országos mezőnyben a járványt közvetlenül megelőző években, illetve a járvány első évében történteket.