Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

AZ ŐSÖK ÉRTÉKTEREMTŐ MUNKÁJÁNAK NYOMÁBAN

ÚJABB, SZEKSZÁRDON MEGVALÓSÍTOTT TEMATIKUS ÚTTAL BŐVÜLT AZ ORSZÁGOS NÉMET TANÖSVÉNYHÁLÓZAT


Somberek, Pilisszentiván, Tarján, Feked, Mecseknádasd, Bánd, Bátaszék, Csolnok, Baja, Mohács, Pécsvárad, Dunabogdány és Mór után átadták a közönségnek a legújabb, Szekszárdon megépített magyarországi német tanösvényt. Az „Őseink értékteremtő munkájának nyomában” mottót viselő tematikus út ünnepélyes átadására január 28-án került sor. A tanösvényen sétálva megismerkedhetünk a tolnai vármegyeszékhelyen élő német közösség történelmével, kultúrájával, nyelvével, értékeivel és sajátosságaival. A tanösvénytáblákon, interaktív elemeken és kísérőfüzetekben életre keltett tartalmat a helyi német önkormányzat, szekszárdi intézmények, civil szervezetek és önkéntesek közösen, szakértő segítségével dolgozták ki. A projekt a Német Szövetségi Belügyminisztériumnak a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatán keresztül nyújtott anyagi támogatással valósult meg.

A Babits Mihály Kulturális Központban szép számmal megjelent vendégeket Farkas Pálné köszöntötte. A Szekszárdi Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke örömét fejezte ki, hogy kisebb-nagyobb nehézségekkel dacolva végül megépülhetett a város kulturális kínálatát bővítő és turisztikai vonzerejét növelő létesítmény: – Szilárd meggyőződésem – fogalmazott az elnök –, hogy ez a tanösvény méltó emlékműve a szekszárdi német kultúrának és identitásnak. Reméljük, hogy a tematikus út a város büszkeségévé válik. A célunk, hogy turisták, iskolai osztályok és a város lakói a hét állomást bejárva bepillantást nyerhessenek történelmünkbe, hagyományainkba és kultúránkba. Hiszem, hogy amennyiben a városban élők maguk is jobban megismerik értékeinket, erősödhet a magyarországi német identitás és az összetartozás érzése a közösségen belül. Remélem, hogy sikerült olyan értékeket felkutatnunk, amelyekre büszkék lehetünk. Ha pedig ebben a zaklatott világban ezeket az értékeket át tudjuk adni a következő nemzedékeknek, akkor már megérte elvállalni ezt a feladatot.

Farkas Pálné kiemelte, Szekszárd méltán viseli a szőlő és a bor városa elnevezést, azonban egyúttal magyarországi német társadalmi és kulturális sokszínűséggel büszkélkedő vármegyeszékhely is. Az új tanösvény részletesen szemlélteti azt, hogy a szekszárdi németek beilleszkedtek a magyar társadalomba, ugyanakkor megőrizték német identitásukat is. A rájuk jellemző sokszínűség idővel az erősségükké lett. A szekszárdi németek sajátos városi-polgári életmódjukkal, erős közösségi kötődésükkel és munkakultúrájukkal egyfajta példakép-szerepet töltöttek be. A városban sétálva számos emléket találunk, amelyet a magyarországi németek hagytak maguk után: sok-sok épület tanúskodik egykori és jelenleg élő magyarországi német származású személyiségek munkásságáról, a belváros arculatát pedig számos német szakember tevékenysége alakította. Mind emellett Szekszárd polgárai és a környező települések lakosságának többszáz esztendős együttélése is jelentősen hozzájárult a város méltán jó hírnevéhez. A tanösvény gazdagon illusztrált állomásai arról mesélnek, hogy miként rejlik a város ereje és szépsége az említett sokszínűségében.

Az ünnepségen felszólaló Tircsi Richárd, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárságának főosztályvezetője kiemelte, azért rendkívül jó kezdeményezés a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata által nyolc éve elindított tanösvények láncolata, mert annak egyes létesítményei röviden, mégis informatívan mutatják be az adott település sváb örökségét: – Ennek köszönhetően talán sokan ráébrednek, hogy a saját családjukban, rokonságukban, közösségeikben ma is élnek német származású emberek, hogy az otthon hallott gyermekdalok, az ünnepi szokások és menük, esetleg a ház, amelyben laknak, vagy például a gyógyszer, amit vásárolnak, magyarországi német embereknek, feltalálóknak, művészeknek, üzletembereknek vagy gazdálkodóknak köszönhető.

– 2014-ben indítottuk el a Magyarországon egyedülálló tanösvény-kezdeményezésünket – számolt be Englenderné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke: – Célunk a magyarországi német identitás hosszú távú erősítése volt, valamint, hogy ezzel a konkrét projekttel lendületet adjunk a helyi közösségi életnek, miközben valami értékes és kézzelfogható dolog jön létre. Számos ötlet közül úgy döntöttünk, hogy interaktív tanösvényeket építünk a településeinken: olyan tematikus utakat, amelyek állomásokon át szelik át települést, és a múltról és a jelenről, középületekről, szokásokról, a falu vagy a város történetéről, a településhez kötődő fontos német személyiségekről adnak tájékoztatást. A tanösvények tartalmának mindig az adott faluban gyűjtött, rendszerezett és feldolgozott háttéranyagokon és forrásokon kell alapulnia. Nagyon fontos volt számunkra, hogy a létrejövő tanösvény tartalma az adott falu vagy város magyarországi németségéhez kötődjék, és hogy a létesítmény a projekt befejeztével nem merüljön feledésbe. A tanösvénynek a település büszkeségévé kell válnia, és megvalósításának a közösség bevonásán kell alapulnia. Célul tűztük ki, hogy a kutatómunka során a projekt megvalósítói maguk is sok új dolgot tanuljanak, és sok értékes információt hozzanak felszínre a közösségükkel kapcsolatban.

Az ünnepélyes projektzáráson felszólalt dr. Józan-Jilling Mihály is. Az országos német önkormányzat szociális ügyekért felelős tanácsnoka elismerően szólt Farkas Pálné és az általa vezetett csapat munkájáról. Kiemelte: bár rögös út vezetett az ötlettől a megvalósulásig, de a végeredményt figyelembe véve megérte a kitartó munka.

Szekszárd önkormányzatának képviseletében Kővári László méltatta a projektet és annak megvalósítóit. Elmondta, a német közösség számos területen mindig is az élen járt, ugyanakkor jól beilleszkedett a magyar környezetbe. Kiemelte: a helyi németség megérdemli az új tanösvényt, és egyúttal fontosnak tartja, hogy annak segítségével valamennyi korosztály találkozhasson azokkal az eseményekkel, amelyek Szekszárdon történtek a magyarság a németség körében. Hangsúlyozta: az, hogy létezik a helyi német önkormányzat, annak köszönhető, hogy mindig találni olyan lelkes embereket, akik igyekeznek továbbadni ezt a kultúrát és ezeket a hagyományokat az utókornak.

A tematikus út bejárását megelőzően Gombkötőné dr. Kemény Krisztina szakértő ismertette annak tartalmi csomópontjait: – A tanösvény hét állomásra építve mutatja be őseink alkotóerejét. Az első állomás a szekszárdi németek történetével foglalkozik. A másodiknál a polgári élet nyomait ismerhetjük meg. A harmadik tábla a kézművesek és a céhek tevékenységének nyomait mutatja be. A negyediknél a Szent János és Pál kápolna és az irgalmasrendi apácák története elevenedik meg. Az ötödik tábla Augusz Antal báró és Liszt Ferenc barátságát idézi fel. A hatodik a népi és a polgári kultúráról, különösen a német színházról szól. Az utolsó állomás azt szemlélteti, hogy miként befolyásolták a német telepesek a szekszárdi szőlőhegyen a borkészítési hagyományokat. Az említett tartalmak azok a témák, amelyek a szekszárdi németek számára nagy jelentőséggel bírnak, és így emlékezetkultúrájuk részeként identitásformáló elemekké váltak.

Az ünnepség fényét a helyi ifjúsági fúvószenekar, a Mondschein Német Nemzetiségi Kórus, valamint a tangóharmonikán játszó Töttős Eszter produkciói emelték. A rendezvény a tematikus út bejárásával zárult.

MNOÖ Hírlevél