Az MNOÖ Hírlevélből
December 4-én Budapesten, az Országházban rendezték meg Az Andreanum és öröksége című nemzetközi konferenciát, melynek II. panelje a „Politikai örökség a 20. században” témakört tárgyalta. Az eseményen részt vett Schubert Olívia, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnökhelyettese, a FUEN alelnöke is, aki „A magyarországi németek sorsa a 20. században” címmel adott elő.
Immár 34 éve annak, hogy a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata tagja lett az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN); ez a tagság pedig 2022-ben fontos mérföldkőhöz érkezett: az év október 1-jén Schubert Olívia MNOÖ elnökhelyettest beválasztották a FUEN vezetőségébe, Olívia az egyik alelnöki tisztséget tölti be.
Amellett, hogy a FUEN-tagság megtisztelő, az egyúttal olyan aktív nemzetközi szintű szerepvállalást is feltételez, amellyel más országok kisebbségeivel együttműködve, tőlük tanulva, velük folyamatos párbeszédben állva közösségünk jövőjét építhetjük Európában.
Mit jelent a FUEN a nemzetiségi közösségeknek?
– EURÓPAI ÖSSZEFOGÁST: hiszen több mint száz kisebbségi szervezetet tömörít Európa-szerte. Tagságunk lehetővé teszi számunkra, hogy aktívan részt vegyünk a kontinens kisebbségeinek közös ügyeiben, valamint szorosabbra fűzzük kapcsolatainkat más európai nemzetiségekkel.
– ÉRDEKKÉPVISELETET: hiszen a szervezet nemzetközi szinten száll síkra a kisebbségek érdekeiért. A FUEN-tagságunk révén a magyarországi németek hangja is eljut az európai döntéshozókhoz, ezzel hatékonyabban képviselve nemzetiségünk érdekeit.
– TAPASZTALATCSERÉT: hiszen a FUEN-béli tevékenységünk lehetőséget teremt a folyamatos párbeszédre, jógyakorlatok elsajátítására. Ez abban segít, hogy még hatékonyabban dolgozhassunk közösségünk kulturális, nyelvi és oktatási céljainak elérése érdekében.
A FUEN-ről és az MNOÖ-nek e szervezetben betöltött szerepéről négyrészes videósorozat készült, melynek epizódjai megtekinthetők: