Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

BAKONYCSERNYE 300

Bakonycsernye újratelepítésének 300. évfordulója alkalmából  május 10. és 12. között háromnapos ünnepséget tartottak a községben. A rendezvény Kadlecsik István a helység történetét bemutató Csernye Anno fotókiállításának megnyitójával indult, melyet gálaműsor követett. A község vezetősége a jeles évforduló alkalmából kitüntetéseket adott át azoknak a személyiségeknek, akik hozzájárultak Csernye jó hírnevéhez. A Pro Civitate emlékérmet Bakonycsernye község képviselő-testülete Szabó Zoltánnak, a helyi Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat elnökének ítélte oda. Temesváry Béla és Hódi Judit, Kadlecsik István és a Bakonycsernyei Polgárőr Egyesület polgármesteri díszoklevelet kapott. Kovács Józsefet, a csernyei Grund örökös kapitányát a Bakonycsernyéért Testnevelés és Sport-díjában részesítette a képviselő-testület, míg Simonné Albu Melinda a Bakonycsernyéért pedagógiai Díjat kapta meg. Díszpolgári címet kapott Varga Jenő.

A program előadója, Turjákné Szentesi Ilona üdvözölte az önkormányzat képviselőit, valamint a hazai és határon túli vendégeket. Az eseményen a régió politikai és kulturális életének szereplői, valamint a község történelmi egyházainak képviselői vettek részt. Jelen voltak a közélet jelentős képviselői mellett a magyarországi szlovák nemzetiség legfelsőbb képviselői, a Magyarországi Szlovák Önkormányzat (CSSM) elnöke, Hollerné Racskó Erzsébet  és a kórus alelnöke, Horváth András. A háromszáz éve a szlovákok által újjáélesztett falu romániai és vajdasági városokkal ápol partnerkapcsolatokat. A kulturális műsorban a baráti települések folklóregyüttesei is felléptek. Zárásként bemutatkoztak  a szlovák hagyományok ápolói, a Holdviola tánckar.

A sportpályán a következő két napon elsősorban szórakoztató programok, rockzenekari koncertek, focimeccsek, felfújható kastély, vidámpark és színházi előadások szórakoztatták az érdeklődőket a gyerekeknek, folklór előadások és a Csernye 300 flashmob is.

A szervezők meglepetést is tartogattak: egy dalt a hozzá tartozó videoklippel. A Csernye című dal végigköveti a település történetét az újratelepítéstől napjainkig, egyben lakosait is megemlítve, akik büszkén hirdetik: “Ez is Csernye!” A dal szövegét Turjákné Szentesi Ilona és Hagymási Kriszta írta, beleszőve a helyi költő, Simek Valéria sorait is. A zsúfolásig telt művelődési házban lejátszott dal zenéjét maga az énekes, Horváth László szerezte, a hangot pedig Szabó Zoltán rögzítette.

Késő este derült ki az addig titokban tartott meglepetés: hosszú távú fáradhatatlanságáért Pro Civitate Emlékplakettet vehetett át Szabó Zoltán, akit a magyarországi szlovákok körében főként a CSSM Iroda vezetőjeként ismernek.

A laudációban elhangzott: “Mit is jelent, hogy hagyomány? Ez magában foglalja az elődeink által megszerzett tudás és tapasztalat megőrzését és átadását. Megőrzi a származást, a szokásokat, az érzéseket, néha a nehézségeket, sőt a szomorúságot is. A hagyomány egy meleg takaró, amely kellemes érzéssel borítja be az emberi létet. A mai rohanó és gyorsan változó világban ez a meleg takaró egyre vékonyabb, néha elszakad, de mindig van, aki felveszi, megfoltozza és egészben tartja. Őrzőknek hívjuk őket. Szerencsénk van, mert településünkön élnek ilyen Őrzők. Most egy olyan fiatalembert szeretnénk megbecsülni, aki úgymond anyatejjel szívta magába a hagyomány és az eredet gondozását. Gyermekkorát ősei iránti tisztelet kísérte, s amikor édesapjától a nemzeti ügy szolgálatának kötelezettségét örökölte, a családi hagyományok jegyében hűségesen folytatta a megkezdett munkát. Gyűjteménye kézzelfogható emlékeket gyűjt a településről, részt vesz a falu szlovák dalainak megőrzésében, és igyekszik megismertetni velük a folklór kedvelőit. Országos rendezvényeket szervez, segít az azokon való részvételben, ahol a nyelv, a dalok, a szokások életben tartása a cél. Bár a munkája elviszi a településről, mert Budapesten, a CSSM irodában dolgozik, származásáról és gyökereiről sem feledkezik meg. Nem feledkezik meg az apja által szülőfalujában kialakított ösvény kiszélesítéséről sem. Összefogja a Hagyományőrző Társaság munkáját, szervezi a Szlovák Regionális Kulturális Központot, a település központjában található Szlovák Házat, amely helyet ad szlovák bibliaórák, citeraórák, kóruspróbák, ill. kiállítások szervezésének.  Szabó Zoltán méltán kerülhet be az Őrzők tisztelt társaságába. Ők azok, akik karbantartják és leporolják településünk szlovák hagyományait átölelő és védő meleg védőtakarót. E tevékenységének elismeréseként az önkormányzati képviselő-testület Szabó Zoltánt Pro Civitate emlékéremmel jutalmazza.”

Fotó: Erika Trenkova