Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Ritter Imre német nemzetiségi képviselő hírlevele

Áprilisi események – pihenés és munka

A tavaszi szünetben a családommal bő két hetet Ázsiában töltöttünk. A világ egy csodálatos szegletét ismerhettük meg, és elmondhatom, hogy – hosszú évek után végre – igazi pihenésben, kikapcsolódásban volt részem, részünk.
Ugyan a hazaúton kisebb baleset ért, de itthon sok-sok feladat várt és “felpörögtek” az események.

Április 11-én a Bajor Vöröskereszt delegációját fogadtam a Parlamentben. A társaság tagjai közül néhányan most először voltak Magyarországon, de többük már jó párszor járt nálunk, sőt akadtak köztük olyanok is, akik hosszú évek óta dolgoznak együtt a Magyar Vöröskereszt munkatársaival.

Április 12-én délelőtt immáron ötödik alkalommal hívtuk a Parlamentbe az intézményfenntartó helyi nemzetiségi önkormányzatok és az országos nemzetiségi önkormányzatok elnökeit, valamint az általuk fenntartott köznevelési intézmények vezetőit. Három érdekes előadást hallgathattunk meg az elmúlt évek törvényi változásaival, pozitív előrelépéseivel kapcsolatban. Remélem, hogy a találkozó mindenkit meggyőzött arról, hogy a nemzetiségi pedagógusoknak és köznevelési intézményeknek van jövője! Bízom benne, hogy a meghívottak számos hasznos információval lettek gazdagabbak, és hogy hozzám hasonlóan jól érezték magukat.

Április 15-én egy kecskeméti gimnázium és annak német testvériskolája 11-12-es tanulóival és kísérő tanáraikkal találkozhattam a Parlamentben. Miután vezetett sétát tettek az épületben, bő másfél órán át tudtunk beszélgetni a magyarországi nemzetiségekről, a lehetőségeinkről és a német-magyar kapcsolatokról. (Minden hasonló alkalommal szoktunk közös fényképeket készíteni, de ez ezúttal az egyik német pedagógus kérésére elmaradt. Ilyen világot élünk… Számomra a találkozás ennek ellenére szép emlék marad.)

Április 18-án a Forum Unna szabadegyetem egy csapata látogatott meg. A hallgatók csoportjai 2-3 havonta érkeznek tanulmányútra Magyarországra, de őszintén meg kell mondanom, hogy ennyire érdeklődő és nyitott még egyik csoport sem volt. A hallgatók közt több Magyarországról elűzött sváb család leszármazottja is volt, így elmondhatjuk, hogy ténylegesen személyes kérdésekről tudtunk beszélgetni.

Április 20-án a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata jogi referense és Gregor kollégám reggel 8 órakor, a nemzetiségi jelölőszervezetek közül elsőként vették fel az országos – nálunk németeknél egységes – listaállításhoz szükséges ajánlóíveket a Nemzeti Választási Irodában. Még a nap folyamán felvettük továbbá a Pest vármegyei és Budapest fővárosi listához szükséges ajánlóíveket, és ugyanígy tettek szerte az országban a megyei listákat állító német nemzetiségi jelölőszervezetek. Ezzel egyidőben megkezdődött a települési nemzetiségi egyéni jelöltek bejelentése is. Ezzel a választási eljárás egy újabb szakaszába léptünk. Budaörsön is már 20-án, szombaton reggel felvettük az ajánlóíveket, majd kitöltve 22-én le is adtuk azokat, ezzel tesztelve a helyi választási irodát és a választási rendszert. A települési nemzetiségi jelöltek bejelentésére, azaz a szükséges számú ajánlás leadására május 6-án 16 óráig van lehetőség, míg az országos és a területi jelöltek ajánlóíveit május 7-én 16 óráig kell eljuttatni a választási irodáknak.

Az április 22-i hét meghatározó feladatai is a választási eljárással függtek össze. Az Észak-Magyarországi Német Önkormányzatok Szövetségével az északi régió 59 településén, valamint a fővárosi kerületek nagy részében összesen 407 jelöltet állítottunk. Számukra központilag előkészítettük az úgynevezett A6-os adatlapot, továbbá a választási eljárás teljes ideje alatt szakmai támogatást, szükség esetén jogi tanácsadást biztosítunk. Emellett az egységes országos, a Pest vármegyei területi és a fővárosi listával is igen sok a teendőnk, de jól haladunk.

Április 25-én délelőtt a Házbizottság ülésén vettem részt. Mivel a benyújtott törvényjavaslatok között nem volt olyan, amely az őshonos nemzetiségek érdekeit közvetlenül érintette volna, egyetlen esetben sem kezdeményeztem a Nemzetiségek Bizottsága nevében a nemzetiségi napirenddé nyilvánítást. Ugyancsak 25-én dr. Wetzel Tamás miniszteri biztos látogatott meg. A találkozónk témája egy, a német nyelvterületről egyre nagyobb számban Magyarországra áttelepülők beilleszkedését elősegítő program kidolgozása volt, valamint a Hazaváró Program fejlesztésének lehetőségei, népszerűsítése német nemzetiségi körökben. Délután a Konrad Adenauer Stiftung vendégeként Magyarországra látogató Dr. Beate Neuß professzor asszonnyal és Michael Winzerrel, az alapítvány budapesti irodájának vezetőjével tettünk sétát a Parlament épületében, majd ezt követően bő egy órán át volt lehetőségünk egymással véleményt cserélni. Csütörtök este a Taksonyi Pár-Beszéd sorozat legújabb pódiumbeszélgetésére voltam hivatalos. A Lokálpatrióta Egyesület szervezésében nemzetiségi kérdésekről, feladatokról, tervekről beszélgettünk.

Kiemelten fontosnak tartom, hogy a magyarországi németség problémáit, gondjait pontosan ismerjem és a megoldásukat a rendelkezésemre álló politikai eszközökkel segíteni tudjam, ezért kérek mindenkit, hogy az érdemi német nemzetiségi problémákkal, felvetésekkel forduljon bizalommal hozzám vagy kollégáimhoz az alábbi email-címen: ritter@t-online.hu