Ritter Imre német nemzetiségi képviselő hírlevele
November 4-én, szombaton Veszprémben jártunk. A vármegyei német nemzetiségi önkormányzat tartott ülést, azt követte a vármegyei közmeghallgatás. Ezután képviselői fogadóórát tartottam a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának a régióban élő és dolgozó képviselőivel közösen, majd a betelepítési emlékmű ünnepélyes felavatásán vettünk részt. Öröm volt látni a sok büszke Veszprém megyei svábot a szépen felújított Deutsches Haus udvarán együtt énekelni és imádkozni. Köszönöm a meghívást, és azt, hogy olyan sokan részt vettetek a fogadóórán!
Hazafelé az égen már sötét, nehéz fellegek gyülekeztek, emlékeztetve bennünket az 1956. november 4-én történtekre. 67 éve ezen a napon indult a szovjet katonai megszállás, amely felszámolta az október 23-a óta tartó forradalmat és szabadságharcot. Szomorú érdekességként említhetek meg még egy tényt november 4-vel kapcsolatban. 1918-ban az első világháborút lezáró egyik – az úgy nevezett padovai – fegyverszünetet írták alá a harcoló felek ezen a napon. Ennek következményeként Tirol egy részét olasz fennhatóság alá rendelték. Dél-Tirolban a mai napig szintén gyásznapként tartják számon november 4-ét.
A Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága ülésén a magyar építészetről és az egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslatok általános bizottsági vitáját tartottuk meg.
Ezt követően az Interparlamentáris Unió (IPU) elnökségi ülésén vettem részt. A testület meghatározta az IPU-csoportok parlamenti beszámolójának időpontját, majd egyéb, a közeljövőben megoldandó kérdések merültek fel a csoportok működésével és külföldi utazásaival kapcsolatban. 13 órakor egy igen hosszú plenáris ülés kezdődött. Három határozathozatallal, azonnali kérdésekkel, interpellációkkal és jó pár törvényjavaslattal foglalkozott a Tisztelt Ház, így késő este volt, mire elindulhattunk hazafelé.
Egyebek mellett nekiálltunk irattárazni az elmúlt hetek anyagait, átnézni, rendszerezni a következő 6 hét tennivalóit, egyeztetni a következő 2 hét rendezvényeit, elkészíteni az esedékes parlamenti felszólalások és rendezvények beszédeinek szövegét, előkészíteni a miniszteri meghallgatásokat. Ilyenek a szürke, de aktív hétköznapok.
Miután november 9-én délelőtt felszólaltam a Parlamentben az adótörvények kapcsán, koradélután átadtuk Budapest-Sashalomon a német-magyar kárpát-medencei együttélést megörökítő emlékművet. Ez az emlékmű az országban egyedülálló módon az 1000 éve virágzó német-magyar kapcsolatot mutatja be, kiemelve közös történelmünk fő eseményeit és szereplőit. R. Törley Máriának a magyarországi németek XX. századi tragédiáját, az elűzetést és elhurcolást bemutató domborműve mellé – melyet 2022. január 19-én szenteltek fel – ezzel két újabb relief került.
1956 utolsó csatájára emlékeznek november 9-én Tarjánban, ahol 67 évvel ezelőtt kora délután szovjet harckocsik megtámadták a budapesti forradalmárok nyugat felé, a Bakony irányába menekülő gépkocsioszlopát. Tankokkal lőtték a tehergépkocsikat, tűzharc alakult ki, majd hajtóvadászatot folytattak a község utcáin menekülők után. A tarjáni svábok a sebesülteket elrejtették és másnap a tatabányai kórházba szállították. A csata emlékét ma Tarjánban tábla és a helyiek emlékezete őrzi.
Szombaton, november 11-én a Landesrat (a Magyarországi Német Ének-, Zene- és Tánckarok Országos Tanácsa) által szervezett, IX. Magyarországi német fúvószenekarok országos találkozójára vagyok hivatalos. Akinek ideje engedi, azt arra biztatom, hogy jöjjön 10 órára Csolnokra, a sportcsarnokba.
Garantáltan jó hangulat lesz!




