Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Cseh versenyző nyerte meg a “Vitázik az ifjúság Közép-, Kelet- és Délkelet-Európában” német nyelvű vitavetélkedő XVI. nemzetközi döntőjét

Markéta Poulíková, cseh versenyző nyerte meg a “Vitázik az ifjúság Közép-, Kelet- és Délkelet-Európában” német nyelvű vitavetélkedő XVI. nemzetközi döntőjét. Magyarországot a nemzetközi döntőhéten a nemzeti döntő győztese, Elizaveta Ablasheva (Osztrák Iskola Budapest) és Oláh Gergely Péter (Kossuth Gimnázium Budapest) képviselte.  Oláh Gergely Péter a nemzetközi döntőhéten bejutott a 8 legjobb vitázó közé.

 

  1. szeptember 29-én, csütörtökön rendezték meg a “Vitázik az ifjúság Közép-, Kelet- és Délkelet-Európában” német nyelvű vitavetélkedő XVI. nemzetközi döntőjét a Budapest Music Centerben. A nemzetközi döntő minden évben a vitavetélkedő  csúcspontja, melyre idén –  2013 és 2019 után – harmadszor került sor a magyar fővárosban. A nemzetközi döntőhéten tizenegy ország (Bulgária, Észtország, Horvátország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Csehország, Ukrajna és Magyarország) két-két legjobb vitázója vett részt.

 

A nemzetközi kvalifikációs fordulókból és elődöntőből a döntőbe jutott négy kitűnő vitázó folytatott szópárbajt az idei nemzetközi győzelemért. A döntő vita témája:

 

„Kizárólag többségi szavazattal hozzon-e döntéseket az Európai Unió Tanácsa?”

 

A döntő négy résztvevőjének helyezése:

 

  1. Markéta Poulíková, (Prága, Csehország)
  2. Šárka Dusová (Prága, Csehország)
  3. Triin Erala (Tallin, Észtország)
  4. Selen Ali (Stara Zagora, Bulgária)

 

A XVI. nemzetközi döntő a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar zeneszerző és jazzgitárművész Snétberger Ferenc védnöksége alatt állt, aki  kedves szavakkal köszöntötte a résztvevőket és a mintegy 200 vendéget a közönség soraiban.

“A hangerő az nem egy menő dolog, lehet talán a zenében igen, de azt is megkérdőjelezném. Az egymás közt folytatott kommunikációnál nem fontosabb semmi esetre sem. […] Nem látjuk azonosan a világot, ezzel egyébként nem is lenne gond, hiszen mindenkinek van egy saját véleménye, tapasztalata és egymással ezt jó, ha az ember megbeszéli. […] Jó, ha az ember el tudja fogadni másoknak az érveit és tiszteletben is tartja.”

További köszöntőbeszédet mondott Julia Gross, Németország magyarországi nagykövete, valamint – közös beszédben  a három projektpartner nevében – Ansgar Kemmann (Gemeinnützige Hertie-Stiftung), Annegrit Hendrischk-Seewald (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen) és Dr. Knuth Noke (Goethe-Institut).

 

A  döntővitát élőben közvetítették, és YouTube-videóként is elérhető.

 

A projektről

A “Vitázik az ifjúság Közép-, Kelet- és Délkelet-Európában” egy 2005 óta zajló vitavetélkedő a németet idegen nyelvként tanuló diákok számára.

A projekt azt kívánja elősegíteni, hogy a fiatalok képesek legyenek nézeteiket német nyelven kifejteni és álláspontjaikat meggyőzően képviselni. A vetélkedő fejleszti a vitakultúrát mint a demokrácia eszközét, és támogatja az európai többnyelvűséget. A vetélkedő tárgya a német nyelven folytatott vitázás különböző témákban – iskolai élet, emberi és alapjogok, történelem és Európa.

 

A “Vitázik az ifjúság Közép-, Kelet- és Délkelet-Európában” a Goethe Intézet, a Közhasznú Hertie Alapítvány és a Külföldi Német Iskolák Központi Igazgatóságának közös projektje. Az előző tanévben több mint 350 iskola mintegy 4000 diákja vett részt a vetélkedőben.

 

További információk a vetélkedőről, sajtóközlemények és sajtófotók letölthetők a www.jugend-debattiert.eu weboldalról.