Mohácsi Tamburafesztivál
2025. június 21-én rendezik meg a Mohácsi Tamburafesztivált a Deák téren. Mohács zenei életének jellegzetes szeletét jelentik a tamburazenekarok, amelyekben apáról fiúra öröklődik a – különösen a déli szlávoknál használatos – hangszer mesteri megszólaltatásának titka. Fellépnek helyi, valamint távolabbról érkező zenekarok. Ugyanekkor és ugyanitt rendezik meg a mohácsi és környékbeli kézművesek vásárát is.
E pengetős hangszer, illetve az ebből kialakult hangszercsalád tagjai közel másfél évszázada vannak jelen a soknemzetiségű Duna-parti város életében. A mohácsi zenészek által megszólaltatott dallamokat az itt élők és az ide látogató vendégek mindig nagy örömmel hallgatják.
Természetes, hogy a tambura az itt élő sokacok és szerbek nemzeti hangszere, ám Mohácson a cigányzenekarok is a tamburára épülnek, nem pedig a hegedűre. Kevés olyan magyar család létezett, amely ne ismerte és ne szerette volna a tambura különleges hangját.
Az idők során kialakult, többnyire kedvtelésből muzsikáló zenészdinasztiák ápolták és ápolják ma is a tamburázás örökségét. Játékuk az ország minden szegletébe elvitte már, és viszi ma is Mohács jó hírét. Neves népzenekutatók és zeneszerzők – Sárosi Bálint, Vujicsics Tihamér vagy Vikár Béla – méltán nevezték Mohácsot a tambura fellegvárának. Szimbolikus, hogy a Tamburafesztiválnak a Schneider Lajos néptanító-muzsikusról, a mohácsi népdalkincs gyűjtőjéről elnevezett művészeti iskola ad otthont.
Napjainkban 5–6 együttesben mintegy ötven zenész játszik Mohácson. Az ő dédelgetett álmuk valósult meg – sokak összefogásával és támogatásával – 2007-ben, az első Mohácsi Tamburafesztivál sikeres megrendezésével.
Időpont: június 21.
Helyszín: Mohács, Deák tér