Vers- és prózamondó verseny irodalmi nyelvi és nyelvjárási kategóriában
Május 16-án rendezték meg a 19. Magyarországi Német Vers- és Prózamondó Verseny országos döntőjét az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Budapesti Campusán. A regionális elődöntőket követően 85 magyarországi német általános és középiskolából több mint 200 diák érkezett a fővárosi döntőre. A verseny folyamán 12 évfolyamról összesen 215 diák állt ki a zsűri elé, hogy összemérjék a nyelvtudásukat és előadói készségüket, mégpedig hat német irodalmi nyelvi és öt nyelvjárási kategóriában.
A verseny célja a tehetséggondozás és hagyományápolás mellett, hogy kategóriánként megtalálja azokat a diákokat, akik német nyelvű szövegeket – legyenek azok versek vagy prózai művek – a legkifejezőbben tudnak előadni. Ez egyaránt érvényes a német irodalmi nyelvet és a magyarországi német nyelvjárásokat beszélő tanulókra.
Az eseményt Englenderné Hock Ibolya, Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke nyitotta meg, aki a beszédében a német nyelv és a magyarországi német nyelvjárások ápolására, illetve továbbadására hívta fel a figyelmet, valamint köszönetet mondott a közönségnek: – Szeretném megköszönni a szülők, nagyszülők, családtagok, illetve a felkészítő tanárok támogatását, nagy szerepük van abban, hogy ezek a nyelvi értékeink is fennmaradjanak – fogalmazott.
A megnyitót követően a tanulók a számukra kijelölt tantermekbe vonultak, ahol megkezdődtek az előadások és az értékelések. A modern, német nyelvterületről származó versek és prózai művek mellett idén is nagy népszerűségnek örvendtek a magyarországi német írók és költők alkotásai. A nyelvjárás kategóriában indulók többnyire régóta továbbörökített, humoros vagy tanulságos falusi történeteket, illetve a mindennapok ihlette, saját dialektusban írt műveiket adták elő.
A kül- és belföldi pedagógusokból, oktatási szakemberekből, újságírókból és egyéb szakértőkből álló zsűri valamennyi bizottsága a szép kiejtést és a pontos hangsúlyozást, az előadás gördülékenységét és a helyes szövegválasztást figyelembe véve értékeltek a produkciókat. A verseny hangulatát a gyerekek népviseletben való részvétele is fokozta, bemutatva ezzel a magyarországi német kultúra sokszínűségét.
– Nagyon igényes szövegeket hallhattunk, a diákok jól felkészültek. Szerintem magasabb volt a színvonal, mint a tavalyi évben; ez jó jel a verseny szempontjából, hiszen azt mutatja, hogy bizonyos dolgok évről évre fejlődnek – fogalmazott Ute Lambrecht, a 7-8. osztályos német irodalmi nyelvi kategória zsűritagja. – Magyarországi német alkotások is szerepeltek a versenyen, például Áts Erika, Koch Valéria, Michaelis József és Arnold Krisztina művei, aminek nagyon örültem. Úgy érzem, hogy azok, akik jelen voltak és meghallgatták az előadásokat, sokat tanultak belőlük. Mindenki jól szerepelt, néhányan pedig kimagaslóan.
Azoknak, akik már túl voltak a szereplésen, a Magyarországi Német Fiatalok Közössége (GJU) és a Magyarországi Német Gyermekekért Egyesület (VUK) kézműves sarkot rendezett be; a gyerekek nagy örömmel alkottak.
Az előadásokat és az ebédszünetet követően került sor a nap egyik legizgalmasabb pillanatára, az ünnepélyes eredményhirdetésre, amely során minden kategóriában az első három helyezettet jutalmazták: értékes könyvnyereményekkel és ajándékutalványokkal térhettek haza. A kategóriagyőztesek újra előadhatták a produkciójukat, mégpedig ezúttal nagyközönség előtt.
– Nagyon jól éreztem magam, nagyon sok barátot is szereztem így a sok év alatt, ugyanis ez már a nyolcadik verseny, amelyen részt veszek – mondta Kovács Léna, a 9-12. osztályosok nyelvjárási kategóriájának győztese. – Mindig is az volt a fő célom, hogy az országos döntőben nyerjek, ami most végre sikerült. A felkészülés során a némettanárom segített a kiejtésben, illetve abban is, hogy milyen ruhát viseljek, hogyan legyen befonva a hajam, és hogy miként kell pontosan előadni a verset vagy prózát. Idén egy tarjáni szöveget hoztam, mivel ott lakom. Egy helyi történetről van szó, amely a pletyka szerint valóban megtörtént. A szöveg különlegessége abban rejlik, hogy tipikusan bemutatja ezt a régi, „vénasszonyos” viselkedést, amely az egész történetet viccessé és „pörgőssé” teszi.
A magyarországi német szavalóverseny támogatói a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Budapesti Goethe Intézet, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola, valamint a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár voltak. Fotó: Grund Lajos/Zentrum



