Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Az MNOÖ Hírleveléből (2025/18)

Méltó megemlékezés Lengyelben a tolnai németség kálváriájáról

Április 26-án Lengyel község adott otthont a Tolna megyei németség 1945-ben átélt szenvedéseire emlékező ünnepségnek, amelyet a Tolna Megyei Német Nemzetiségi Önkormányzatok Szövetsége és a Tolna Megyei Német Nemzetiségi Önkormányzat szervezett.

A rendezvény a lengyeli római katolikus templomban tartott német nyelvű szentmisével kezdődött Rosner Zsolt tolnai plébános celebrálásával. Ezt követően az Apponyi-kastélyban Dr. Tóth Ágnes történész tartott előadást a korszak tragikus eseményeiről. A megemlékezésen ünnepi beszédet mondott többek között Englenderné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke is.

Magyarországi német költők verseivel illusztrált beszédében Englenderné Hock Ibolya hangsúlyozta: megbékélhetünk emlékeinkkel, de nem felejthetünk. Nem is szabad elfelednünk, ami a magyarországi németséggel, velünk, elődeinkkel a II. világháborút követően történt. 80 éve indultak a kényszermunka-transzportok a Szovjetunióba, 80 éve kezdődött az elűzetés időszaka is. És nem feledkezhetünk meg azokról sem, akik itthon maradtak, s akiket jogfosztás, kényszerköltözés, internálás sújtott. Emlékezni nemcsak emléktáblák és ünnepségek által lehet – hanem azzal is, ahogyan ma vállaljuk németségünket: őszintén, minden helyzetben, ha kell, áldozatok árán is. Ezzel tudunk méltó módon fejet hajtani elődeink szenvedései előtt.

A kastély udvarán tartott emlékműsor után az esemény koszorúzással zárult az Apponyi-kastély oldalán elhelyezett emléktáblánál. A szertartást megható műsorok tették még emelkedettebbé: közreműködött az egyesített Bonyhádi–Kisdorogi–Teveli–Nagymányoki Német Nemzetiségi Kórus, valamint a paksi Schilling Roger Fúvószenekar.

Fotók: Gregor Gallai

Elérhető az MNOÖ-podcast legújabb epizódja: Magyarországi német önkormányzatok és egyesületek: kéz a kézben vagy külön utakon?

Vajon ki képviseli hatékonyabban a magyarországi németek érdekeit, és ki tud jobban reagálni az igényeikre: a nemzetiségi önkormányzatok vagy az egyesületek? Jobb, ha a helyi politikát inkább az önkormányzatokra bízzuk, és azt szorgalmazzuk, hogy a magyarországi németek inkább csak a kulturális életre összpontosítsanak és csak egyesületek keretében tevékenykedjenek? Egyáltalán szükség van választásra, vagy az említett szervezeteknek inkább a békés egymás mellett élésre kellene törekedniük?

A negyedik adásban e kérdésekről beszélget dr. Klein Judit műsorvezető vendégeivel, Krammné Mezei Anikóval, Knollné Bakonyi Andreával és Richolm Erikkel, akik mindhárman nagy tapasztalattal rendelkeznek a helyi kisebbségi önkormányzatok és egyesületek munkájában.

A podcast havonta jelenik meg az MNOÖ YouTube-csatornáján, valamint a legnépszerűbb podcast-platformokon, így a Spotify-on és az Apple Podcast-on is.

További információkat a podcast-sorozatról itt olvashatnak:

https://www.facebook.com/Landesselbstverwaltung/posts/1051831726988708

BMI-pályázat: Régiókon átívelő tapasztalatcsere támogatása 2025

A Német Szövetségi Köztársaság a Szövetségi Belügyminisztériumon keresztül az idei évben támogatja a régiókon átívelő tapasztalatcserét.

A pályázat beadásának határideje: 2025. május 12.

További információk és a szükséges dokumentumok:

https://ldu.hu/…/regiokon-ativelo-tapasztalatcsere…