Jelen/Lét Fesztivál 2024
Idén június 1–9. között rendezik meg a magyarországi nemzetiségi színházak seregszemléjét, melyen tizenhárom hazai nemzetiség előadóművészei vesznek részt. Az előadásokról részletesen tájékozódhat a honlapon:
https://jelenletfesztival.hu/a-fesztival/
Ízelítő a programból:
Június 5-én 14 órakor kezd a magyarországi német nemzetiséget reprezentáló Deutsche Bühne Ungarn – ők a Grimm testvérek egyik legszebb meséjéből, a Hamupipőkéből indulnak ki.
A Jelenlét Fesztivál immár hetedik alkalommal a Nemzeti Színházban kerül megrendezésre, idén először a Magyarországi Ukrán Nemzetiségi Színház előadásával is.Június 1-jén 19 órától a Gobbi Hilda Színpadon előadott mű, Vitalij Kirejko Az erdő dalai című fantáziaoperája jelentős darab az ukrán zenetörténetben. A Leszja Ukrajinka drámája nyomán született opera a szerelem győzelmét, a jóságot és a boldogságért vállalt áldozatkészséget énekli meg. Kapcsolatukat azonban végzetes próbának veti alá a földi élet, a hétköznapi valóság, amely kiveti magából az erdei csodalényt. Az előadás főrendezője Kormányos Olekszandra, a Magyarországi Ukrán Nemzetiségi Színház művészeti vezetője.
Ugyanaznap este 19.30-tól kezdődik a Kaszás Attila Teremben a miskolci Romano Teatro előadása, az Antigone rock musical, amelyet az alkotók egy mai korban, egy étteremben játszódó történet formájában hívtak meg a saját környezetükbe. Az átirat szerint Kreón nem más, mint egy színesfémmel kereskedő vajda, aki a várost uralva megtiltja a helyieknek, hogy Polüneikészt eltemessék. Antigoné természetesen itt is dacol a paranccsal, ahogy Kreón sem hallgat Teiresziász, a cigány jövendőmondó jóslataira, amikor a büntetést kiméri.
Az Amfitheatro gyerekcsapata a Nemzeti Színházban görög nyelven mutatja be Karagiozis Budapesten című darabját június 8-án.
Idén a Jelen/Lét Fesztiválon a görög közösség tehetséges fiataljai jelenítik meg a görög hagyományok egyik legemblematikusabb színházi figuráját. Közreműködik:
Beloianniszi Görögök Kulturális Egyesülete
HELIDONAKI Görög Hagyományőrző Gyermek- és Ifjúsági Táncegyüttes
HEKABÉ
A Magyarországi Szerb Színház vendége Boszniából – a Bánja Lukai Színház Hekabé című előadását mutatja be. Az előadás szerb nyelven folyik. Június 4-én 19 órakor
Miről is szól ez a darab?
„Amikor tizenöt évvel ezelőtt először, teljesen véletlenül hallottam Borjanka Đurđević túlélő fogolytól, hogy a banjiči táborban, az éjszaka folyamán, a nők a saját szobáikban teljes estés előadásokat adtak elő – jelmezekben, maszkokkal és kellékekkel, kitalált, hihetetlen történetnek tűnt ez nekem. Később, amikor további tíz túlélő fogolytól érdeklődtem, a történet valósággá változott és ez új bizonyítéka volt az élet legyőzhetetlenségének és a színház minden körülmények közti alkalmazkodóképességének.
A Banjiči táborban, ahol minden szürreálisnak tűnt,ennek ellenére minden mély, abszolút jelentéssel bírt, igazából minden totálisan abszurd volt, mégis minden elképzelhető, amíg élsz. Nagy hatalma volt a színpadról elhangzott szónak; a színház csodálatos módon létesített kapcsolatot a szűk térre szabott négy fal közé zárt foglyok között. Itt a színpadról elhangzott szó lerombolta mindazt, ami az embereket elválasztja: osztálybeli különbségeket, politikai és vallási meggyőződéseket, ezzel szemben ösztönzött mindent, ami bennük közös: a nevetést és a könnyeket, az örömöt és a fájdalmat, a boldogságot és a félelmet, röviden, mindent, ami belülről, azaz szívből jön. Amíg a színpadon játszódnak a jelenetek, a közös gondolat egységbe olvasztja a közönséget.” Milena Nikolić
A Bánja Lukai Színházról:
A Banja Luka-i Egyetem intézményei között a Művészeti Tanszék az összesen negyed évszázados hagyományával és vitathatatlan jelentőségével különleges helyet foglal el. Az Művészeti Tanszék, avagy Akadémia alapításáról a Boszniai Szerb Köztársaság Országgyűlése döntött 1999. július 15-én. A művészeti területen képzett szakemberek iránti szükséglet, a fiatal tehetséges embereknek tudást és készségeket nyújtó intézmények hiánya, valamint a művészek és pedagógusok erős akarata és lelkesedése vezetett a felsőoktatási intézmény létrehozásához, amely jelenleg színművészeti, zenei és képzőművészeti területeken is működik..
Mese a csodálatos kertről
Artashat Örmény Színház produkciója: zenés-bábos magyar nyelvű mesejáték, örmény népmesék nyomán.
A zenés-bábos mesejátékban két kislány egy játékboltban találja magát, ahol a sok varázslatos, életnagyságú játék: labda, mackó, indián, cirkuszi sátor, ólomkatona, sárkány látványa teljesen magával ragadja őket. A boldog és felszabadult forgatagban a játékok között egy hatalmas és titokzatos mesekönyvet találnak, amit közös erővel nyitnak ki… és hirtelen a mese szereplőivé válnak. A játékok életre kelnek, és egy varázslatos utazásra hívják a nézőket. Az örmény népmesék szárnyán szállhatunk, a játékok, bábok, élőbábok, örmény zene, élőzene mesés egyvelegében élvezhetjük együtt a nemzetiségi színház legújabb mesedarabját.
Az előadás 30 perc.
Az előadás után a legkisebb nézők betekintést nyerhetnek a kulisszák mögé. Báb- és hangszersimogatóval várják őket. Június 08-án, 11:00 – Kaszás Attila Teremben
Cervinus Teatrum
A Nemzeti Színház nagyszínpadán is látható lesz a fesztivál egyik előadása – és ez nem csupán egy előadás, hanem egy musical, amelyet tánckar közreműködésével adnak elő.
Június 7-én 19:00 órakor a Cervinus Teátrum az Akácember című darabot mutatja be.
1767-et írunk. Új segédlelkész érkezik Szarvasra. Ezzel veszi kezdetét egy karizmatikus személyiség konfliktusokkal, sikerekkel és kudarcokkal teli története. Nagyszabású, látványos produkció, amely Tessedik Sámuelnek állít emléket. Sok ténnyel, igazsággal és fantáziával megírt rejtelmes történet hitről, kitartásról, szeretetről, árulásról és szerelemről.
Malko Teatro
A Kasszás Attila teremben az Anyám Marlene c. előadás látható június 7-én.
A MALKO TEATRO újabb világhírességet szeretne bemutatni a bolgár közönségnek. Marlene Dietrich filmjei talán elfelejtődtek a 20. század során, de a dalok, amiket énekelt, máig ott forognak a kulturális köztudatban. Bulgáriában ezek a dalok szinte teljesen ismeretlenek, nem játsszák, nem fordították le őket, ezért kikoptak a kulturális körforgásból. Vállalkozó szellemű írók, költők nekiveselkedtek és elvégezték a nehéz munka egy részét: lefordítottak párat a nagy slágerek közül. Hát szóljon a dal bolgár nyelven! Az előadást Maria Riva „Anyám Marlene” című regénye és Marlene Dietrich önéletrajzából vett szövegrészletek köré szervezték. A híres színésznő lányának lenni már önmagában hordozott annyi drámaiságot, hogy a további sztorikkal inkább könnyedebbé akarták tenni a történetet. Az előadás nem az életrajzot mutatja be, inkább csak villanásokat egy világsztár hányattatott művészi és családi életéből, aki megpróbált erkölcsös maradni a 20. században és ezért rengeteg támadást, bántást kapott a honfitársaitól és a lányától egyaránt. Az előadásba bekerültek olyan emlékezetes dalok, mint Lili Marlen, A kis dobos, Hová tűnt a sok virág, Falling in love, In den Kasernen. „Marlene Dietrich dalai még mindig erősek, szívbemarkolóak.”
Kiváló zenészek segítettek lefújni azt a port, ami az évtizedek alatt rárakódott ezekre a kottákra.
Szereplők: Hadzsikosztova Gabriella
Zenészek: Simon Attila, Weisz Gábor, Gyányi Tamás
Jelmez: Hadzsikosztova Gabriella
Rendező: C. Nagy István
Június 7-én, 19.30-kor



