Márciuska – tavaszköszöntő kreatív foglalkozás
Márciuska készítő műhely Kiss Adél grafikussal a Szentendre Város Román Nemzetiségi Önkormányzat szervezésében.
A belépés ingyenes.
Helyszín: Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár Szentendre
Időpont: 2024. március 2. 9-16 óra
A márciuska (románul: mărțișor) apró, többnyire aranyozott fémből készült ékszer, román néphagyományhoz kötődő jelképes ajándéktárgy volt, sokáig négylevelű lóherét formázott.
Március 1-jén márciuskát ajándékozni szinte kötelező figyelmesség volt a román népszokás szerint. Ez a tavaszváró gesztus is jelzi, hogy itt a tavasz, a megújulás időszaka, amikor a jó győzedelmeskedik a rossz felett. A férfiak fehér-piros szalaggal átkötött márciuskát ajándékoztak a lányoknak, asszonyoknak, mely a szerencse, az öröm, a szeretet vagy a szerelem szimbóluma. Van, ahol éppen ellenkezőleg, a lányok adnak márciuskát a fiúknak. A piros zsinór a tavaszt, a fehér a telet jelképezi. Szokás még ibolyát és hóvirágot ajándékozni.
Hasonló szokás a bolgár néphagyományban a martenica készítése. A martenica egy fehér és vörös fonalakból készített díszítés, amit március 1-jétől nagyjából március végéig hordanak, (vagy addig, míg az illető meg nem lát egy gólyát, fecskét vagy egy rügyező fát. Az ünnepneve Baba Marta. “Baba” (баба) egy bolgár szó a “nagymamára”, a Mart (март) pedig március hónap bolgár neve. Baba Marta a közelgő tavasz köszöntésére való ünnep. A bolgár folklór szerint a március kezdete jelzi a tavaszi idő beköszöntét. Így március első napját általában a tél elűzésével fűzik össze.
