Emléktábla Balatonbogláron
Emléktáblát helyeztek el október 14-én Varga Béla, Balatonboglár egykori plébánosa, a Nemzetgyűlés elnöke 120. születésnapja alkalmából az egykori lengyel középiskola balatonboglári épületének és a jelenlegi Művelődési Központnak falán.
Varga Béla emlékét máig ápolják, mert ő volt a lengyel gimnázium megalapítója, a lengyel menekültek megmentőjeként tartják számon.
Szerepet vállalt a Független Kisgazdapárt megalapításában, amelynek 1937-től országos alelnöke lett. 1939-1944 között országgyűlési képviselő volt. A második világháború alatt részt vett a Magyarországra menekült lengyelek, az üldözött francia katonatisztek támogatásában, a német megszállás után pedig segített a magyarországi zsidók megmentésében is. A szovjetek Wallenberggel együtt elfogták, halálra ítélték, de egy magyar-orosz tolmács segítségével megszökött, majd később az Ideiglenes Nemzetgyűlés tagja lett, 1946-ban az országgyűlés elnökévé választották. 1947-ben a letartóztatása elől elmenekült az országból. Az USA-ba emigrált, ahol a külföldi magyar emigráció vezetője lett.
A jubileum tiszteletére szombaton emléktáblát avattak a róla elnevezett városi művelődési ház falán. Az emléktáblát Gera Katalin, kaposvári szobrászművész készítette. Mészáros Miklós polgármester köszöntője után Vajda Gábor plébános és Móring József Attila kormánybiztos, országgyűlési képviselő méltatta Varga Béla érdemeit.
Az ünnepségen részt vett Neszményi Zsolt, Somogy vármegye főispánja, Rónayné Slaba Ewa lengyel nemzetiségi szószóló, Cséby Géza, a lengyel köztársaság tiszteletbeli konzulja, és Kollár János, az Országos Lengyel Önkormányzat elnökhelyettese. Az emléktáblát egyházi felszentelés után koszorúzták meg a résztvevők.


