A Nemzetiségek Bizottsága munkájából
Az Országgyűlés október 10-i plenáris ülésnapon nemzetiségi napirendi pontként tárgyalta a köznevelés területén alkalmazandó diszkriminációellenes intézkedésekről szóló T/5445. számú törvényjavaslatot.
Az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága véleményét – bizottság által felkért előadóként – Kissné Köles Erika szlovén nemzetiségi szószóló, a bizottság alelnöke ismertette az általános vitában. Felszólalásában hangsúlyozta, hogy a nemzetiségi köznevelési intézményeket a törvényjavaslatban foglaltak hátrányosan érinthetik, de hátrányosan érinthetik a nemzetiségi köznevelési intézményeket látogató tanulókat, hiszen azokon a településeken, ahol kistérségi iskolák több intézményben folytatnak nevelő-oktató munkát jellemzően csak egy-egy nemzetiségi nevelést-oktatást folytató intézmény van, melyekben egyes elemzések szerint alacsonyabb a hátrányos helyzetű, illetve halmozottan hátrányos helyzetű vagy sajátos nevelési igényű tanulók létszáma.
A sajátos nevelési igényű tanulók átszervezését a törvényjavaslat értelmében a fenntartó vizsgálja. Viszont a nemzetiségi köznevelési intézmények sajátossága éppen az, hogy azt a nemzetiségi nevelést-oktatást kérő és azt vállaló tanulók látogatják. Esetükben az átszervezés ennek okán nem célszerű, nem is javasolt, hiszen adott esetben bármely más, nem nemzetiségi iskolában a nemzetiségi nyelv és kultúra átadására nem nyílhat lehetőség.
A nemzetiségi intézményeknél az SNI-s tanulók és hátrányos helyzetű tanulók jelenléte ugyan lehet, hogy alacsonyabb arányú, de a sajátos helyzet miatt azok fenntartására biztosított költségvetésből történő 10 %-os elvonás különösen a nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott iskolákban működési nehézséget okozhat.
Az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága ennek okán kéri tisztelettel az előterjesztő Miniszterelnökséget, továbbá a köznevelés működését és felügyeletét ellátó minisztert, illetve a törvényhozó testületet, hogy a törvényjavaslat 1.§ (1) bekezdésében meghatározott költségvetési támogatási összegéből a 10 %-os elvonást a nemzetiségi köznevelési intézményekre ne terjessze ki – mondta Kissné Köles Erika.
Fotó: az Országgyűlés Sajtóirodája
