Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Négy új elemet vettek fel a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére a Kulturális Örökség Napjain

Országszerte több mint 200 helyszínen mintegy 550 program és 190 kísérőrendezvény várta a közönséget szeptember 16-17-én, a Kulturális örökség napjain. Idén először az ÉKM rendezte az országos programsorozatot, amelyben olyan, a hétköznapokban zárt épületek nyitották meg kapuikat, mint a Sándor-palota, a Belügyminisztérium Széchenyi téri szakasza, a Magyar Nemzeti Levéltár, a Központi Statisztikai Hivatal vagy a mosonmagyaróvári Habsburg-kripta. Látogathatók voltak várak és kastélyok, valamint több városháza is.
    A Kulturális Örökség Napjait ebben az évben már Európa 50 országában ünneplik, túllépve az EU határait is, valamint 2023-ban ünneplik az UNESCO szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló egyezmény huszadik évfordulóját.
    Az egyezmény magyarországi végrehajtásának fontos lépése volt a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékének létrehozása. A jelenleg 48 tételből álló listán szerepelnek társadalmi szokások, szóbeli hagyományok és tradicionális kézművesség, valamint az örökség megőrzésének jó példái is.
    Idén négy új elemet vettek fel a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére: 

– a lakodalom élő hagyománya Boldogon: viselet, népdal, tánc, lakodalmi sütemények; 

– Szent Márton tisztelete Magyarországon; 

– a deszki szerb aranyhímzés élő hagyománya; 

– a Szent Vér hagyománya Bátán.

    A jó megőrzési gyakorlatok közé bekerült a helyi kulturális örökség megőrzésének modellje a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség keretében.
    A jegyzékbe vételről szóló okleveleket Kiss Szabolcstól és Csonka-Takács Esztertől, a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóságának igazgatójától vehették át a hagyományőrző szervezetek képviselői.

Évről évre sok százan kelnek útra gyalogosan, kerékpárral a kora reggeli órákban Mohácsról, Bátaszékről és a Pécsi Egyházmegye más településeiről Bátára, a Szent Vér-ereklyét őrző kegyhelyre. A hagyományos bátai zarándoklat ünnepi miséjének keretében kihirdették, hogy a szellemi kulturális örökség része lett a bátai Szent Vér hagyománya. A Szellemi Kulturális Örökség Magyarországon emlékplakettet Sümegi József diakónus, a bátai Szent Vér-kegyhely őre vette át.