30 ÉVES AZ EÖTVÖS LORÁND TUDOMÁNYEGYETEM GERMANISZTIKAI INTÉZETE – HÁRMAS ÉVFORDULÓT ÜNNEPELTEK BUDAPESTEN
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Germanisztikai Intézete idén ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. A Germanisztikai Intézet 1992-es alapítása óta a hazai germanisztikai oktatás és kutatás egyik legjelentősebb tudományos műhelye lett, melyben teljes körű graduális és posztgraduális képzés folyik. A jubileumi ünnepségre november 8-án és 9-én került sor a Bölcsészettudományi Kar dísztermében Budapesten.
Dr. Balogh F. András, jelenlegi intézetigazgató köszöntőjében röviden áttekintette az intézet múltját. Az ELTE jogelődje az 1635-ben Pázmány Péter által Nagyszombaton alapított jezsuita egyetem volt, de a német nyelv és irodalom oktatása csak az egyetem Pestre való költözése után, 1785-ben kezdődött. Az ELTE Germanisztikai Intézetének 1992-es megalakulása előtt a Germanisztikai és Romanisztikai Tanszék a hazai német nyelvjáráskutatás központjának és koordinátorának szerepét is betöltötte. Az ELTE-n folyó egyetemi képzés sokrétűségét és más kultúrák és tudományszakok iránti nyitottságát példázza a német nyelv és irodalom szakon kívül a néderlandisztikai és a skandinavisztikai képzés jelenléte a Bölcsészettudományi Karon a Germanisztikai Intézetben, valamint a német nemzetiségi egyetemi szintű képzés akkreditációja, melynek alapján 2005-ben ez a képzés is elindult.
A jubileumi vendégelőadást Kiss Jenő professzor emeritus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja tartotta, aki 1989 és 2008 között az ELTE Bölcsészettudományi Karának magyar nyelvészeti tanszékvezetője volt. A jubileumi ünnepségen a jelenlévők háromszoros évfordulót is ünnepeltek, nemcsak az alapítást, hanem egyben két neves magyarországi német nyelvész, Prof. Dr. Komlósiné Knipf Erzsébet 70. és Prof. Dr. Manherz Károly 80. születésnapját is. Mindketten az ELTE Germanisztikai Intézetének meghatározó személyiségei. A laudációkat Prof. Dr. Masát András és Dr. Bárdosi Vilmos tartották.
A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata nevében Englenderné Hock Ibolya elnök és Sax Ibolya oktatási referens köszöntötte az ünnepelteket.
A kétnapos jubileumi konferencia keretében az intézet munkatársai négy szekcióban mutatták be a germanisztikai, holland-flamand és skandináv nyelvészet, irodalom és kultúra területén végzett legújabb kutatási eredményeiket négy szekcióban: 1. szekció: Korpuszok és módszerek a germanisztikai kutatásokban; 2. szekció: Régiók, identitások, kultúrák; 3. szekció: Emlékezetkultúra, kulturális emlékezés és kommunikáció; 4. szekció: Kulturális transzfer és átadási folyamatok.
MNOÖ Hírlevél – Bericht und Fotos / Szöveg és fotók: Gabriella Sós