Ritter Imre német nemzetiségi képviselő hírlevele
A 2026. évi költségvetési törvény, amelyet 2025. június 17-én fogadtunk el a Magyar Országgyűlésben, ismét jelentős támogatásnövekedést hozott a magyarországi őshonos nemzetiségeknek, így a német nemzetiségnek is.
Május 6-án a nemzetgazdasági miniszter nyújtotta be a 2026. évi központi költségvetést az Országgyűlésnek. A benyújtott T/11864. számú javaslat a Miniszterelnökséghez tartozó 12 nemzetiség tekintetében összesen – előzetes egyeztetéseknek megfelelően – 548,9 millió forintnyi pluszt tartalmazott. Ebből az összegből 525 millió forintot a Nemzetiségi Pedagógus Tanulmányi Ösztöndíj program – röviden NÖP – fejlesztésére különítettünk el: egyrészt az ösztöndíjak fajlagos összegének a Klebelsberg-ösztöndíj szintjére, azaz kétszeresére történő emelésére, valamint az elmúlt hét év tapasztalatai alapján az ösztöndíjrendszer fejlesztésére és további kiegészítésére, másrészt a program nemzetiségi színészképzésre történő kiterjesztésére.
A Magyarországi Nemzetiségek Bizottságának kezdeményezése alapján a Költségvetési Bizottság T/11864/357. számú összegző módosítójában újabb 532,7 millió forint támogatásemelést tudtunk elérni, ami összesen 2180 helyi nemzetiségi önkormányzat működési támogatása fajlagos összegének 30 százalékos emelkedését jelenti!
Így 2026. január elsejétől
- a települési és területi nemzetiségi önkormányzatok működésének támogatása 520 ezer forint/év helyett 676 ezer forint/év lesz;
- a települési nemzetiségi önkormányzatok működésének támogatása abban az esetben, ha a településen a legutóbbi népszámlálásnak az adott nemzetiséghez tartozásra vonatkozó kérdéseire adott válaszok alapján az adott nemzetiséghez tartozók száma meghaladja az 50 főt, 1 040 000 forint/év helyett 1 352 000 forint/év lesz;
- a területi nemzetiségi önkormányzatok támogatása abban az esetben, ha a vármegyében (fővárosban) az adott nemzetiséghez tartozó, törzskönyvi nyilvántartásba bejegyzett települési (fővárosi kerületi) nemzetiségi önkormányzatok és átalakult nemzetiségi önkormányzatok száma legalább 10, de legfeljebb 20, 1 040 000 forint/év helyett 1 352 000 forint/év lesz;
- a területi nemzetiségi önkormányzatok támogatása abban az esetben, ha a vármegyében (fővárosban) az adott nemzetiséghez tartozó, törzskönyvi nyilvántartásba bejegyzett települési (fővárosi kerületi) nemzetiségi önkormányzatok és átalakult nemzetiségi önkormányzatok száma meghaladja a 20-at, 2 080 000 forint/év helyett 2 704 000 forint/év lesz;
- a települési vagy területi nemzetiségi önkormányzatok és nemzetiségi önkormányzati társulások működésének támogatása abban az esetben, ha a települési vagy területi nemzetiségi önkormányzat vagy nemzetiségi önkormányzati társulás nemzetiségi köznevelési intézmény fenntartója, az eddigi 3 120 000 forint/év helyett 4 056 000 forint/év lesz.
A nemzetiségi módosító javaslatnak indokaként parlamenti felszólalásomban azt az általunk ismert tényt mondtam el, hogy a helyi – értsd: települési és területi – nemzetiségi önkormányzatok működési támogatását utoljára csaknem tíz évvel ezelőtt, 2016-ban módosították, és az alapvető feladataik ellátásához szükséges pénzösszeg biztosítása volt a célunk.
Bízom benne, hogy – mivel a 2026-os központi költségvetési törvény elfogadása újra visszakerült a tavaszi ülésszak végére – így már a nyáron elkezdhetjük a pályázatok előkészítését, még ősszel a kiírást és döntési előkészítést, és ezzel 2026 elején-tavaszán mindenki hamarabb, időben megkaphatja a támogatásokat!
A budaörsi úrnapi virágszőnyeg képeivel kívánok szép nyarat mindenkinek.

