Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Ritter Imre német nemzetiségi képviselő hírlevele

Február 10-én délelőtt Dr. Prof. Helmuth Kiesel urat fogadtam a Parlamentben, aki a bambergi, a heidelbergi és a chemnitzi egyetemek modern német irodalom és történelem professzoraként dolgozott több évtizeden át. Professzor urat Magyarország és a magyarországi németség barátjaként ismerhettem meg. Kora délután Gulyás Gergely miniszter úrral volt személyes találkozóm, amelyen aktuális nemzetiségi kérdéseket, igényeket tudtunk átbeszélni. A találkozón egyeztetett ügyekről már be is tudtam számolni a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata, az MNOÖ aznap esti kabinetülésén, amelyen a közgyűlés február 15-i ülését készítettük elő, annak napirendi pontjairól egyeztettünk.

A február 18-a délelőtti ülésén a Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága (NEB) törvényi kötelességének tett eleget azzal, hogy három tagot delegált a Nemzetiségi Támogatási Bizottságba. Ez a testület a  Nemzetpolitikai Informatikai Rendszeren (NIR) keresztül döntési javaslatot állít össze a támogató részére a benyújtott nemzetiségi pályázatokról (NTABNCISZ és az NKUL). Délután a Nemzeti Színházban került sor egy megbeszélésre, amelyen Vidnyászky Attila vezérigazgató úrral és több nemzetiségi színházi szakemberrel egyeztettünk arról, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem 2026 szeptemberétől olyan “színművész – nemzetiségi színész” szakot tervez indítani, amely a nemzetiségi színházak utánpótlásának biztosítását hivatott szolgálni. Az új szakirány olyan hallgatók számára lesz nyitott, akik a magyar nyelv mellett anyanyelvi szinten beszélik a német, szlovák, horvát, szerb vagy valamelyik cigány nyelvet. Az ezen a szakon végző hallgatók reményeink szerint nemcsak a kőszínházakban jelentenek majd utánpótlást, hanem a nemzetiségi rádió és televíziós adásaink szakembergárdáját is képesek lesznek erősíteni.

Február 20-án újabb német vendéget fogadtam a Magyar Országházban. Viola Heutger hosszú évek óta dolgozik együtt magyarországi egyetemekkel előadóként, emellett pedig nyári akadémiákat szervez németországi egyetemistáknak Budapesten. Professzor asszonnyal egy lehetséges együttműködés alapjait beszéltük át. Ennek keretében már idén júniusban úgy szervezi a kurzust, hogy kiemelt téma lesz a magyarországi németség múltja, jelene és jövője. A beszélgetést követően a Házbizottság ülésén vettem részt.

Február 21-én Soltész Miklós miniszterhelyettes úrral beszéltük át az aktuális nemzetiségi kérdéseket, folyamatban lévő beruházásokat.

Február 24-én az Országgyűlés tavaszi ülésszakának első ülésnapjára került sor.

Február 27-re a magyarországi őshonos nemzetiségek szószólói és az országos nemzetiségi önkormányzatok vezetői kaptak meghívást Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök úrtól a Sándor-Palotába. A meghívással a köztársasági elnök úr egy régi, de számunkra igen fontos és hasznos hagyományt élesztett újjá. A díszebédet megtisztelte jelenlétével Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úr, Soltész Miklós miniszterhelyettes úr és Nagy János államtitkár úr is. 
Az ebédet követően a családommal – ugyancsak (immár több, mint 25 éves) hagyományt követve – Ausztriába, Semmeringbe utaztam egy hosszú síhétvégére.

Március 4-én az országgyűlés Költségvetési Bizottsága és a Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága is ülésezett. A NEB-ülésen a Magyarország területén élő nemzetiségek helyzetéről (2021. január – 2022. december) címmel benyújtott beszámolót tárgyalta meg a Bizottság. Az ülésünkön Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára és Sztojka Attila, a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára is részt vett. Közvetlenül a bizottsági ülés után egy újabb fontos egyeztetésen vettünk részt. Dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár asszonnyal a Nemzetiségi Pedagógus Tanulmányi Ösztöndíj módosításáról, az ösztöndíj mértékének emeléséről és a jelentkezők körének bővítéséről tárgyaltunk. Az ösztöndíj megjelenése óta nem emelkedett annak mértéke, így most jelentős ösztöndíj-emelés előkészítését kezdtük meg. 

Március 6-án délelőttre Mecseknádasdra kaptam meghívást, ahol polgármester asszonnyal és aljegyző úrral a 2026. évi központi költségvetés előkészítéséhez kapcsolódó, a közös önkormányzatok pénzügyi lehetőségeit biztosító javaslatokat beszéltünk át. Ez követően a Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ (UMZ) régiós szakmai napján vettem részt és tartottam egy rövid előadást a 2025. évi költségvetés nemzetiségi részeivel kapcsolatban.

Végezetül utólag is boldog nőnapot kívánok hölgy olvasóimnak. Meggyőződésem, hogy a nők elhivatottságának elismerése és megbecsülése nem igényel külön ünnepet, hiszen mindannyian tudjuk, hogy milyen fontos szerepet játszanak a nemzetiségi egyesületeinkben, önkormányzatainkban, és ezt minden nap meg kell köszönnünk nekik.