Emlékfát ültettek Péli Tamásnak
A zsidó kulturális egyesület az idei Sétafesztivál nyitányaként faültetéssel emlékezett Péli Tamás roma festőművészre. A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület a Sétafesztiválon, mint minden évben, most is fát ültetett egy maradandót alkotó embernek. Idén október 25-én, kapcsolódva a Holokauszt 80 emlékévhez, a most 30 éve elhunyt festőművész, Péli Tamás(1948–1994) cigány festőművész, író és politikus kapott emlékfát a Mátyás téren. Péli Józsefvárosban született nagyhírű muzsikuscsaládban egy ötvösmester fiaként.
” Már vagy tíz éve van egy kiállításunk, a Metro Galéria. A metrószerelvények reklámfelületén csináltunk roma holokauszt kiállítást. Cigány festők műveiből válogattunk, amik gyönyörűen jelenítik meg a cigányság sorsát és fájdalmát, és mondatokat válogattunk a kevés leírt visszaemlékezésből és cigány költők verseiből. Ezt őrizzük azóta is, most újra elővettük, a helyiségünkben látható” – mondta Kirschner Péter, a MAZSIKE elnöke.
A faültetésre elhívták Kisfaludy András művészettörténészt, dokumentumfilm-rendezőt (és zenészt, a legendás Kex együttes egykori dobosát) is. Őt a Péli Tamáshoz fűződő barátságáról kérdeztük.
„Két dolog hozott ide, barátok és osztálytársak voltunk, a másik Péli Tamás szelleme” – mondta Kisfaludy. A Török Pál utcai Kisképző, Képzőművészeti Gimnázium utolsó képzőművészeti osztályába jártak (utána csak iparművészeti szakokat indítottak). „Tamás két évvel volt idősebb nálam, de ki nem állhatta az oroszt, nem volt hajlandó megtanulni, kétszer is megbukott. Így végül egyszerre mentünk érettségizni 1968-ban, megkegyelmeztek neki, oroszból átengedték. A Kisképzőbe lezser csávók jártak, a tanárok is azok voltak, az orosztanár például méregzöld öltönyben járt, és éjszaka titokban bárokban dobolt.”
Péli Tamás már akkor kész festő volt. „Péliék a Lónyai utcában laktak egy földszinti lakásban, sokszor jártunk náluk. Tamásnak nem volt mire festenie,Tamásnak nem volt mire festenie, rajztáblára, fára, szekrényhátlapra, meg ilyenekre festett reneszánsz stílusban”.
