Látogatás a Nikosz Beloiannisz Művelődési Ház és Könyvtárban
A muzeális intézmények nemzetiségi tartalmára vonatkozó átfogó vizsgálat keretében a nemzetiségi ombudsmanhelyettes munkatársai látogatást tettek a Nikosz Beloiannisz Művelődési Ház és Könyvtárban. A látogatás során szakmai egyeztetést folytattak Csonka Krisztina Ágnes intézményvezetővel, majd egy rövid és jó hangulatú megbeszélés erejéig Papalexisz Kosztasszal, a település polgármesterével találkoztak.
Beloiannisz település 74 éve jött létre. A görög polgárháború idején (1946-1949), rengeteg embernek kellett elmenekülnie a hazájából, akik közül Magyarország is 400 családot fogadott be. Ennek nyomán született meg a döntés, hogy egy új települést hoznak létre Budapest közelében az ide érkezők számára: 454 hektáron, az iváncsai szántóföldek, legelők és rétek területén 1950-ben kezdték meg a település építését, amelyben a menekülni kényszerülők mellett több ezer hazai szakember és önkéntes vett részt.
Beloianniszban jelenleg sem a Magyarországi Görögök Országos Önkormányzata, sem a települési, illetve a görög nemzetiségi önkormányzat fenntartásában nincs önálló muzeális intézmény, ugyanakkor a település már önmagában is egy organikus és élő kulturális tér, ahol a magyarországi görög közösség történeti relikviái és kulturális örökségei természetes közegükben megismerhetőek.
A Művelődési Ház és Könyvtár a görög nemzetiségi közösség kulturális javainak megőrzése és bemutatása területén fontos szerepet vállal, terveik között pedig szerepel az is, hogy az intézmény feladatkörét hivatalosan is kiegészítsék muzeális tevékenységgel. Ennek első lépéseként az intézmény a saját honlapján (https://beloiannismuvhaz.hu/virtualis-muzeum/) virtuális múzeumot hozott létre, amelybe tematikusan feltöltötték a könyvtárban található fényképalbumok fotóit.
A könyvtárban őrzik a görög közösség korabeli hetilapja, a Laikos Agonas 1952 és 1970 között megjelent összes példányszámát, amely a közösség mellett hazánk számára is komoly muzeális és történelmi emlék. A beloianniszi könyvtárban találhatók Szidu Evdoxia görög festő és költőnő különleges festményei, amelyeket a későbbiekben kiállítás keretében szeretnének mások számára is megismerhetővé tenni. Kiemelt értéket képvisel a nagy mennyiségű fényképgyűjtemény is, amely állandó kiállításként működik a könyvtár épületében és főként a második diaszpóra érkezése, illetve a letelepedés éveiben készült. Jelenleg az épület felújítása miatt a fotók raktárban „pihennek”, de az épületben zajló munkálatok befejezését követően ismételten kiállítják azokat.
Csonka Krisztina Ágnes intézményvezető és munkatársa elhivatott abban, hogy elsősorban az iskolások bevonásával a görög szokásokat, hagyományokat revitalizálják a településen. Kifejezett törekvésük az is, hogy a görög nemzetiséghez köthető rendelkezésükre álló tárgyakat, fényképeket megfelelő módon be tudják mutatni, illetve azokat további gyűjteményi anyagokkal is kiegészítsék.
A találkozót követő beszélgetésen Papalexisz Kosztasz polgármester részletesen ismertette a település kulturális koncepcióját, a jelenlegi lehetőségeket és az ehhez igénybe vehető forrásokat. Hangsúlyozva az alulról jövő kezdeményezések fontosságát megerősítette, hogy az önkormányzat is igyekszik megadni mindazt a támogatást, amely a jövőbeli kulturális célok eléréséhez szükséges.
