Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Ombudsmanhelyettesi látogatás a Tatai Kuny Domokos Múzeumban és a Német Nemzetiségi Múzeumban

A muzeális intézmények nemzetiségi tartalmának vizsgálata keretében július 12-én dr. Szalayné dr. Sándor Erzsébet nemzetiségi ombudsmanhelyettes munkatársaival látogatást tett és szakmai megbeszélést folytatott Tatán a Kuny Domokos Múzeum és tagintézménye, a Német Nemzetiségi Múzeum vezetőjével, Dr. Schmidtmayer Richárd régész-történésszel. Az intézmény gyűjteményi anyaga száz százalékban német nemzetiségi vonatkozású, így nemzetiségi bázisintézményi címmel is rendelkezik.

A Német Nemzetiségi Múzeum rendkívül fontos szerepet tölt be a hazai német közösség kulturális javainak és értékeinek szakmai kezelésében. Ez elengedhetetlen a nemzetiségi kultúra megőrzése, gyarapítása és továbbörökítése szempontjából.

1973-ban, a Miklós-malomban nyílt meg először a Nemzetiségi Néprajzi Múzeum kiállítása. Innen költözött át 1983-ban, a múzeum önállósodását követően, a felújított Nepomucenus-malomba. Az egykori vízimalom 1758-ban, Fellner Jakab tervei alapján épült, nevét a molnárok és vízen közlekedők védőszentjéről, Nepomuki Szent Jánosról kapta, akinek fából faragott, naiv szépségű szobra az épület homlokzatát díszíti. A malom egykori szerkezetét, működését, és történetét animációs film mutatja be a kiállításban. A főépületben van a múzeum háromszintes, közel 500 négyzetméteres kiállítótere, az egykori magtárban található a műtárgyraktár. A gyűjteményt rendszeresen használják hazai és külföldi kutatók, e témában diplomázó egyetemi és főiskolai hallgatók.