Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Ritter Imre német nemzetiségi képviselő hírlevele

Úrnapja Budaörsön

Tudom, hogy országszerte sok településen készítettek úrnapjára szebbnél szebb virágszőnyegeket, oltárokat a szorgos svábok, de engedjétek meg, hogy – bizonyosan kicsit elfogultan – Dr. Jakob Bleyer egy 1925. júniusi köszöntőjéből idézzek a saját, budaörsi képeim mellé:

 “Talán egy nép sem ünnepli nagyobb pompával és tisztelettel Úrnapját, mint a német.

(…) Ebben a ‘versenyben’ azonban ez a szép nagyközség, Budaörs vezet.”

Nemzeti összetartozás napja

1920. június 4-én írták alá a trianoni békeszerződést. Köztudott, hogy hazánk területének 67%-át, vasútvonalainak közel 60%-át és magyar anyanyelvű lakosságnak közel egyharmadát elveszítette, de arról ritkán esik szó, hogy a trianoni béke után a nemzetiségek aránya Magyarországon nagyon alacsony lett, hiszen az elcsatolt területeken meghatározó volt a ma őshonosként jelölt nemzetiségek aránya. Tudnunk kell, hogy Magyarország népessége 18,2 millió főről 7,6 millióra csökkent, 3,3 millió magyar került kisebbségbe és 7,3 millió olyan magyar állampolgárról beszélhetünk az elcsatolt területeken, akik nemzetiségi származásúak voltak. Gróf Apponyi Albert a nagyhatalmak elől megpróbálta legalább a többségében magyarok lakta területeket megvédeni, népszavazást kérve a hovatartozásról, de minden felvetése elutasításra talált. Népszavazást egy esetben rendeltek el: 1921-ben Sopron és a környékbeli, jellemzően németek lakta falvak a Magyarországhoz való tartozást választották!

Véget ér a tavaszi ülésszak

2024. június 6-án tartottuk a tavaszi ülésszak utolsó házbizottsági ülését. Június 10-én és 11-e plenáris ülésnap, és ezzel – előreláthatólag – lezárul a tavaszi parlamenti munka.