Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Egy falat mennyország – A magyarországi Lengyel Gimnázium és Líceum krónikája (1939-1944) – könyvbemutató

A Magyar-Lengyel Baráti Társaság Somogy Megyei Csoportja kiadásában jelent meg a magyarországi Lengyel Gimnázium és Líceum krónikája 2023 szeptemberében. A könyv a Lengyel Gimnázium és Líceum 1939-1944 között vezetett krónikájának eredeti lengyel és annak az eredetiből fordított magyar szövegét tartalmazza magyarázatokkal és mellékletekkel kiegészítve.

Következő könyvbemutató Szegeden november 24-én.

1939. őszén, amikor a náci Németország lerohanta Lengyelországot, és lengyel hadsereg minden hősiessége ellenére két hét alatt összeomlott, Magyarország megnyitotta határait az ezrével, tízezrével érkező lengyel menekültek előtt. A zsúfolásig megtelt vonatokon, szekereken szülőkkel, és gyakran szülők nélkül százával érkeztek kiskorú fiatalok is.

Az egyedül érkező, 14-20 év közötti korosztálynak Zamárdiban, az ottani Fővárosi Üdülő épületében hoztak létre egy ifjúsági tábort, amit először álcázásként, majd később komoly tervekkel és küldetéssel iskolává alakítottak. Így jött létre a Lengyel Gimnázium és Líceum, melynek tanárai, később diákjai már a kezdetektől egy krónikában (naplóban) örökítették meg az eseményeket, életük történéseit. Az intézmény 1940 őszétől átköltözött Balatonboglárra, és itt működött egészen az 1944-es német megszállásig.

“1939., II. világháború! Lengyelországot leigázza Németország és a Szovjetunió. Közel kétszázezer lengyel menekül megszállt hazájából Magyarországra, és ott is marad. A hatalmas menekültáradatot kenyérrel, borral, munkával fogadják. Sőt! A menekültek között sok a gyerek és a fiatal. Említést érdemel, hogy a magyarok, a menekülthullám kezdetétől fogva segítettek nekünk lengyel iskolákat alapítani – ilyen a világhírű, balatonboglári Lengyel Gimnázium és Líceum. Lengyelország egész területéről érkezve, több száz fiatal tanult itt a háború idején. Barátságunk különleges korszaka volt ez. Én is menekült voltam. Én voltam az egyik diák. Soha nem felejtem el! A könyv, amit most ön a kezében tart, a magyarországi Lengyel Gimnázium és Líceum tanárai és diákjai által vezetett és eddig még soha nem publikált krónika szöveghű kiadása. Egy embertelen korszak emberi oldalának leírása, ami akkor tényleg olyan volt nekünk, lengyeleknek, mint egy falat mennyország.” – Tadeusz Olszański, „Boglárcsik”, író, újságíró