Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Ritter Imre nemzetiségi képviselő hírlevele

KÉPVISELŐI FOGADÓÓRA MÁNYBAN

Október 14-én képviselői fogadóórát tartottam Mányban. Fejér vármegye 15 német nemzetiségi önkormányzatának, a térség meghatározó nemzetiségi civil szervezeteinek és a német nemzetiségi önkormányzatok által átvett köznevelési intézmények képviselőivel beszélgettünk aktuális kérdésekről a Leimen Házban. Szabó Julianna igazgatónő vezetésével rövid látogatás tettünk a résztvevőkkel a Hársfadombi Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskolában, ahol épp egy jelentős energetikai beruházás végén járnak.

BUDAÖRSI LYRA DALKÖR ÉVFORDULÓJA

Október 15-én Budaörsön a Lyra Dalkör ünnepelte alapításának 40. évfordulóját. A Szakály Mátyás által életre hívott együttes a kezdetektől rendíthetetlenül dolgozik a magyarországi, és kifejezetten budaörsi német népdalkincs megőrzésén. Az őket köszöntő helyi kisiskolásokat látva biztos vagyok benne, hogy lesz, aki még a dalkör 80. évfordulóján is énekel majd sváb dalokat. Isten éltesse sokáig a Lyra tagjait ÜLÉSEZETT A PARLAMENTI KÖLTSÉGVETÉSI BIZOTTSÁG

Október 16-án az Országgyűlés Költségvetési Bizottsága ülésezett. A testület rövid ülésen döntés hozott az elnöki helyettesítési sorrendről.

LÁTOGATÁS BÉCSBEN

Október 17-én a Magyar-Osztrák Baráti Csoport küldöttségének bécsi látogatásán vettem részt. Az osztrák Parlament megtekintése után a baráti csoporttal egy megbeszélésen és egy hivatalos ebéden jártam, majd egy újabb szakmai megbeszélés után Szilágyiné Bátorfi Edit nagykövet látta vendégül a delegációnkat a bécsi magyar nagykövetségen. Az osztrák-magyar diplomácia kapcsolatok idén 105 évesek és változatlanul fontosak.

FIATALOK LÁTOGATÁSA A PARLAMENTBEN

Ezalatt persze otthon sem állt meg az élet. A Koch Valéria Iskolaközpont müncheni cserediákjait, majd a Fertőrákosi Általános Iskola tanulóinak egy csoportját fogadta Gregor, és mindeközben még a NEB (Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága) is ülésezett Alexov Lyubomir alelnök vezetésével. 

VASKÚTI NÉMET NEMZETISÉGI ÁLTALÁNOS ISKOLA TANUSZODÁJÁNAK ÁTADÁSA

Október 18-án Vaskútra utaztunk. Mind a helyi óvoda, mind pedig az átalános iskola a Vaskúti Német Nemzetiségi Önkormányzat fenntartásában működik. Látogatásunk apropóját a Vaskúti Német Nemzetiségi Általános Iskola tanuszodájának ünnepélyes átadója adta. A Magyar Kormány támogatásával megvalósult uszodafelújítással egy olyan sportlétesítményt keltettünk ismét életre, ahol egykor az 1995-ös vizes Európa-bajnokságon ezüstérmet szerző Klocker Edit is úszni tanult. Számomra megható és jövőbemutató volt Angeli Éva igazgató asszony beszédének zárása: “Büszke vagyok, hogy a Vaskúti Általános Iskola igazgatója lehetek. Büszke vagyok kollégáimra és diákjainkra. Büszke vagyok a munkájukra és eredményeikre. Tudom, hogy nagy célokat csak áldozatok útján lehet elérni. De összefogással, megértéssel és türelemmel hatalmas célokat érhetünk el. PLENÁRIS ÜLÉS, KÉPVISELŐI FOGADÓÓRA

A Házbizottság ülésén október 19-én a következő, október 24-vel kezdődő, rövid hét napirendjeit határoztuk meg. Kedden, szerdán és csütörtökön lesz plenáris ülés.  Még aznap újabb képviselői fogadóórát tartottam. Csütörtök délután a Budapest székesfővárosi német nemzetiségi önkormányzatokon és civil szervezeteken túl Józsefváros kerületi önkormányzatának alpolgármesterei, képviselői és a nyolcadik kerület nemzetiségeinek képviselői, közel 60 ember tisztelt meg a jelenlétével. Másnap máriakéméndi nyugdíjasokat hívtam meg a Parlamentben egy látogatásra. Ugyanolyan örömmel – ha nem még nagyobbal – vártuk őket, mint ahogy ők szoktak minket fogadni.

OKTÓBER 23-I MEGEMLÉKEZÉS

Az 1956-os forradalom- és szabadságharcnak sok német nemzetiséghez kötődő résztvevője, hőse volt, például az eseményeket követő megtorlások legfiatalabb áldozata, Mansfeld Péter.

Én most egy kevésbé ismert békásmegyeri sváb mártír, Herhoff György történetét ajánlom a figyelmetekbe. 1953-ban Békásmegyeren egy helyi, itthon maradt sváb fiatalokból szerveződött csoport rendszerellenes szervezkedésbe kezdett, de hamarosan feljelentették őket. Herhoff Györgyöt is letartóztatták, koncepciós perben halálra ítélték, majd ezt később 13 év börtönre és kényszermunkára enyhítettek. 1956-ban kiszabadult és csatlakozott a forradalomhoz, fegyvert ragadva harcolt a magyar szabadságért. A Vérmezőn érte a halálos lövés. Az ő életét bemutató Nemzetidegenek című filmet itt érhetitek el: https://www.youtube.com/watch?v=QH08sUb9epI