Superar – Zenével egy egyenlőbb társadalomért
A Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes hivatalában fogadta a Superar Alapítvány vezetőjét, Morvay Judit magyarországi programvezetőt és Bándi Gergely zenetanárt. A Superar egy nemzetközi zeneművészeti program, amely képzett zenészek segítségével magas színvonalú és ingyenes kórus- és zenekari foglalkozásokat, valamint közös fellépési lehetőséget kínál olyan gyermekeknek, akik szociális környezetük miatt jellemzően nem jutnak jó minőségű (zene)oktatáshoz.
A jó hangulatú beszélgetés során a komplex zeneművészeti program céljai, eszközei és aktuális kampánya mellett külön is áttekintették a jövőbeli együttműködés lehetséges területeit.
Az ombudsmanhelyettes üdvözölte, hogy az elsősorban motivációra és megerősítésre épülő oktatás a zenei készségek fejlesztésén keresztül hozzájárul a résztvevő gyermekek és felnőttek teljesítményének, koncentrációjának, csapatmunkájának, kreativitásának és önbizalmának kialakulásához és megerősítéséhez, hozzásegítve őket az élet egyéb területein való sikerességhez is. A program vezetői szerint a Superar pozitív gyakorlatai beépülnek a velük együttműködő iskolák életébe, sokszor új inspirációt nyújtva a nehéz környezetben dolgozó pedagógusok számára is. A szülők és az iskolák közötti kölcsönös bizalom és hatékony kommunikáció megerősítését is szolgálja a program, hiszen a szülők önkéntes segítőként gyakran elkísérik a gyermekeiket a fellépésekre. A gyerekeknek köszönhetően a szülők maguk is, életükben talán először jutnak el a kulturális élet kiemelkedő intézményeibe (MÜPA, Magyar Zene Háza, Magyar Nemzeti Galéria, Fesztiválszínház stb.).
Mottója szerint a Superar program olyan társadalom megteremtésén dolgozik, amely minden gyermek számára lehetővé teszi saját adottságainak kiteljesítését, kihívásainak leküzdését és egyéni céljainak sikeres megvalósítását.
A Superart 2009-ben hívta életre három elismert bécsi intézmény: a világhírű kórusiskola, a Wiener Sängerknaben, a neves kulturális központ, a Wiener Konzerthaus és a katolikus szociális szervezet, a Caritas der Erzdiöse Wien. A szervezet számára fontos inspirációs forrás a venezuelai El Sistema program, amely 1975-ös megalapítása óta világméretű programmá nőtte ki magát és hatalmas eredményeket ért el speciális közösségi zenepedagógiájával. A magyar Superar Zeneművészeti Program az osztrák programmal szoros szakmai együttműködésben kezdte meg működését 2018-ban. A magyar szervezet a hetedik tagja a nemzetközi Superar hálózatnak, amely Ausztrián kívül Romániában, Bosznia-Hercegovinában, Szlovákiában, Svájcban, Liechtensteinben és Magyarországon dolgozik, összesen mintegy háromezer gyermekkel. A magyarországi program pillanatnyilag Budapest VIII. és X. kerületében működő iskolákkal áll kapcsolatban, és mintegy kettőszázharminc, többségében hátrányos helyzetű tanulóval foglalkozik.
A Superar Zeneművészeti Program Magyarország tevékenységéről részletes információkat szerezhet a www.superar.hu oldalon, tevékenységéről pedig a jövőben rendszeresen hírt ad a nemzetiségi ombudsmanhelyettes is.
