Kerekasztal-beszélgetés az Ukrajnából menekülő gyermekek oktatási helyzetével kapcsolatban
A Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes online kerekasztal-beszélgetésen vett részt, amelynek témája az Ukrajnából a háború elől hazánkba menekülő ukrán és roma nemzetiségű gyermekek oktatási integrációjával kapcsolatos nehézségek, kihívások áttekintése volt.
Az eseményt Svájc vezető gyermekvédelemmel foglalkozó nemzetközi civil szervezete, a Terre des hommes (Tdh) koordinálta. A szervezet moldovai, magyarországi és romániai irodái az ukrajnai háború első napjaitól kezdődően vészhelyzeti válaszprogramot indítottak. A Vészhelyzeti Válaszadás Program első időszakának fókuszában az azonnali kríziskezelés állt, mára azonban az itt élő családok iskoláskorú gyerekeinek iskolalátogatási kötelezettsége mentén felmerülő társadalmi, szociológiai, nevelési és integrációs kérdésekre fellelhető legjobb válaszok felkutatása és implementálása is a napi munkájuk fontos részét képezi.
Az online kerekasztal többek között arra kívánt reflektálni, hogyan boldogultak az első félévben az Ukrajnában dúló háború elől menekülő, szeptembertől hazai tankötelezettségüknek eleget tévő gyerekek, és hogyan tudták segíteni boldogulásukat a szakmai szereplők. A beszélgetés célja az elmúlt időszakban szerzett tudás és jó gyakorlatok megosztása, a közös kihívások beazonosítása, és a lehetséges megoldások feltérképezése volt.
A beszélgetésen részt vevő szakemberek tapasztalatai szerint a hazánkba érkező ukrán és roma származású ukrajnai menekültek minden szempontból fokozottan sérülékeny csoportot jelentenek, mind a lakhatáshoz, mind a munkaerő-piaci lehetőségekhez, mind az oktatáshoz való hozzáférés tekintetében, amelynek egyik oka a magukkal már eleve hozott súlyos hátrányok, másrészt a velük szemben a társadalomban élő mély előítéletek. A menekült családok gyermekeinek oktatási integrációját számos tényező nehezíti, amelyek közé tartozik az intézményrendszer felkészületlensége, a trauma-tudatos megközelítés hiánya, kulturális és szocializációs különbségek, és a megfelelően motivált és támogatott szakemberek, valamint a megfelelően koordinált állami fellépés hiánya.
Az eseményen Szalayné Sándor Erzsébet mellett szakértőként szólalt meg Székely András, a Terre des hommes vészhelyzeti programjának csoportvezetője, Fedorkó Boglárka, a Romaveristas Alapítvány igazgatója és Tatár Babett, a BMSZKI menekült program munkatársa. A beszélgetést Ónody-Molnár Dóra facilitálta.
