Újévi köszöntő – Englenderné Hock Ibolya, az MNOÖ elnöke
Kedves olvasók, kedves barátaim!
Az új évbe való átmenetkor szokás egy kis szünetet tartani, és kisebb-nagyobb változtatásokat megfogadni az elkövetkező időszakra. Ilyenkor időszerű számot vetni, értékelni a tapasztalatokat, és elgondolkodni azon, hogy vajon mi vár ránk.
Ezt tettük mi – a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata közgyűlésének tagjai, regionális irodáinak és intézményeinek vezetői, hivatalának munkatársai – a legutóbbi, novemberi kihelyezett ülésünkön: értékeltük a választási ciklus első három évét, meghatároztuk a következő két esztendő lehetőségeit, és megvitattuk, hogy miben rejlik a mi különleges hivatásunk.
Tavalyi újévi köszöntőmben arra kértem Önöket, kedves barátaim, hogy bízzanak az új évben: az egészségügyi helyzet javulásával és a népcsoportunk jövőjével kapcsolatban is. Egyikünk sem sejtette, hogy újabb nehézségekkel kell majd szembenéznünk: a közvetlen közelünkben dúló háborúval, az alig kezelhető energetikai válsággal és egzisztenciális problémákkal küzdő emberekkel, miközben ez a 21. században már nem szabadna, hogy valóság legyen.
Mindezek ellenére sikeres évet hagyhatunk magunk mögött: bár számos konfliktussal, de megnövekedett munkatempóval és sok-sok rendezvénnyel, megemlékezéssel, amelyek mind a nyilvánosság előtti létezésünkre és a közösségünkön belüli összetartozás-érzésre hívták fel a figyelmet.
2022 és 2023 a magyarországi németek betelepülésének emlékévei; bővült azon települések száma, amelyek emlékművet állítottak történelmünk e szakaszának. A Magyarországról Származó Németek Szövetsége (LDU – Landsmannschaft der Deutschen aus Ungarn) által szervezett, Gerlingenben megtartott kulturális konferencia is ezt az időszakot tűzte ki témájául. A két előadó – Fata Márta (Tübingeni Egyetem) és Erb Maria (ELTE Magyarországi Németek Kutatóközpontja) – előadásai az MNOÖ és az LDU közötti megállapodás alapgondolatát hangsúlyozták, nevezetesen: ” hogy több mint 70 évvel a második világháború befejezése után és a népcsoportunk ezzel járó eltérő útjai ellenére a magyarországi németség két része még mindig összetartozik”.
A megemlékezések sorozata révén sokhelyütt sikerült egyfajta ívet húzni a betelepüléstől az elűzetésig.
Ám most itt az ideje annak, hogy előre nézzünk…
A jövőnk szempontjából legfontosabb mozzanatként a stratégiánk átdolgozását szeretném megemlíteni. Nemzetiségünk számos elkötelezett tagja öt munkacsoportban – politika, oktatás, kultúra, kommunikáció és ifjúság – dolgozik az említett feladaton, projekteket dolgoznak ki és valósítanak meg a kitűzött célok elérése érdekében. Tervben van rendszeres megyei rendezvények szervezése a német nemzetiségi képviselőnk és a közgyűlésünk tagjainak részvételével. Nyelvoktatási modellek állnak kidolgozás alatt magyarországi német óvodák számára, cél a német nyelv iskolai használatának erősítése, az adott oktatási intézmény magyarországi német jellegének fokozott és következetes bemutatása. A kulturális stratégia keretében két új projekt váza készült el: egy ének- és zenei verseny magyarországi német tanulók számára, valamint egy kiadvány létrehozása oktatási intézményeknek, amely népdalokat tartalmaz az egyes korosztályok számára. Mindkét projekt a hitelességre és a minőségre összpontosít. A tervek között szerepel továbbá egy a fiataloknak a helyi német önkormányzatok munkájába való bevonását célzó kezdeményezés, valamint egy országos online eseménynaptár létrehozása. A kommunikáció területén három projektötletünk van: egy kommunikációs kampány a magyarországi németek betelepülésének 300. évfordulója alkalmából; egy imázsfilm-sorozat a magyarországi német közélet központi területeiről; valamint egy podcast-sorozat, amely lehetőséget ad bizonyos fajsúlyos témák és azok hátterének részletes megvitatására.
Sikerekről számolhatunk be az építési beruházások terén is: Megtörtént a felújított Veszprémi Német Ház átadása, a Friedrich Schiller Gimnázium tetőfelújításának első szakaszának végrehajtása és a második szakasz megkezdése, a budapesti Német Nemzetiségi Gimnázium és a pécsi Lenau Ház építési munkálatainak előkészítése.
2022-ben két olyan esemény volt alapvető fontosságú számunkra, magyarországi németek számára, amelyek jelentőségét nem tudom eléggé hangsúlyozni: az országgyűlési választás és a népszámlálás. Mindkét alkalommal lehetőségünk nyílt arra, hogy kiálljunk származásunk, nyelvünk és kötődéseink mellett. Ismét sikerült parlamenti mandátumot szereznünk, a népszámlálás eredménye pedig megmutatja majd, hogy sikerült-e kifejeznünk elkötelezettségünket a magyarországi német közösség mellett.
„Magyarországi német vagy. Vállald!” A már jól ismert mottónk szellemében sikeres 2023-as esztendőt kívánok Önöknek, kedves magyarországi német barátaim!
Englenderné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke
MNOÖ Hírlevél