Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

„In Bewegung – Mozgásban” – közös kiállítás és ünnepség a 30 éves VUdAK és Stafette tiszteletére

A romániai és a magyarországi német közösség több évtizedes irodalmi és művészeti együttműködésének újabb mérföldköve a Literaturkreis Safette Temeswar (Stafette) és a Verein Ungarndeutscher Autoren und Künstler (Vudak) közös ünnepi rendezvénye, amelyet november 25-26-án tartottak Temesváron. Johann Schuth, a VUdAK elnökének meghívására dr. Szalayné Sándor Erzsébet nemzetiségi ombudsmanhelyettes nyitotta meg a programsorozat keretében rendezett, „In Bewegung – Mozgásban” című kiállítást, amelyen a hazai német képzőművészet kiemelkedő alakjainak alkotásai kapnak helyet.

A rendezvénynek az Adam Müller-Guttenbrunn Haus adott otthont, amely a temesvári német közösség központja is. A Stafette elnökének nyitógondolatai után Temesvár polgármestere és a Német Szövetségi Köztársaság temesvári konzulja, valamint a Stafette alapítói osztották meg gondolataikat az irodalmi hagyományőrzés és szüntelen fejlődés szükségességéről, valamint a következő alkotói generációk felkarolásáról. Az ifjú irodalmárok a „Zuhause” című pályázat résztvevői díjaik átvétele után felolvasást tartottak nyertes alkotásaikból.

Az esemény keretében került sor az „In Bewegung – Mozgásban” című kiállítás megnyitására is. A Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes személyes hangvételű, német nyelvű beszédében saját, bánáti gyökereire is emlékezve méltatta a hagyományokból építkező, de modern szemléletmódot is tükröző művészeti alkotások jelentőségét a nemzetiségi identitás őrzésében és továbbörökítésében. A múlt és a jövő egybekapcsolása a művészet eszközeivel mozgásban tartja az alkotókat és az alkotások befogadóit is. “A művészetben és irodalomban, szerzők és művészek számára a legnagyobb feladat maga az élet megragadása. Az elmélkedés, a művészi és irodalmi hozzáállás az érzékeléshez, az egyéni műalkotásokban újraalkotódik, és nem pusztán ábrázolódik, akár valami nagyon konkrét, amit a vásznon, akár a szövegben lehet látni és olvasni, akár nem. ”

A nap zárásaként a résztvevők Klaus Eckel “Aprés Ski – Ruhe da oben!“ című darabját tekinthették meg a Temesvári Német Színházban, majd a koncepciót is kidolgozó főszereplővel, Niko Beckerrel beszélgettek a temesvári színészképzésről és a kortárs darabok interpretálási lehetőségeiről.
1972-ben alakult meg az egykori Magyarországi Németek Demokratikus Szövetségének keretén belül az Irodalmi Szekció. Tagjai 1977-től fogva évente találkoznak háromnapos műhelybeszélgetéseken, ahol verseikről, elbeszéléseikről értekeznek magyar és német germanistákkal, előadásokat hallgatnak és vitatkoznak műhelyproblémákról, a kisebbségi írók küldetéséről. A műhelymunka eredményeit az olvasóközönség a Neue Zeitung Ungarndeutsches Wochenblatt hetilapban, az 1984 óta évente egyszer megjelenő Signale mellékletben és a Deutscher Kalender évkönyvben élvezheti. 1976 és 1990 között – túlnyomórészt a Budapesti Tankönyvkiadó Nemzetiségi Szerkesztősége gondozásában – 21 magyarországi német antológia és egyéni kötet jelent meg.

„A magyarországi német irodalom és nemzetközi környezete” című nemzetközi konferencián 1990 júniusában a történelmi pécsváradi vár falai között alakult meg a Magyarországi Német Írók Szövetsége. Az egyesület 1992 februárjában nyitott a képzőművészek felé. Azóta viseli a Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetsége (VUdAK) – elnevezést.

A szövetség céljai:
– Az irodalom és művészet támogatása révén erősíteni a magyarországi németség identitástudatát;
– A német nyelvű írásosság, a Kárpát-medence irodalmi és művészeti hagyományainak megismerése, dokumentálása és publikálása;
– A magyarországi németség múltjának, jelenének és jövőjének irodalmi, művészi eszközökkel történő feldolgozása;
– Együttműködés a német nyelvterületen működő, ill. a német kisebbségek írói és művészeti szövetségeivel.

1992 óta a “VUdAK-Bücher” sorozatban jelennek meg irodalmi és képzőművészeti kötetek. A Südostddeutsches Kulturwerk-kel közösen válogatást adtak ki Andreas Latzko műveiből “Der Doppelpatriot” címmel. Ez utóbbi kiadvány a szövetségnek azt az alapszabályban megfogalmazott törekvését jelzi, mely szerint a Kárpát-medence német nyelvű irodalmi örökséget tegyük közkinccsé.

2009-ben jelent meg Seitensprünge címmel a Folio Verlag kiadásában egy közös antológia belgiumi német, dél-tiroli és magyarországi német szerzők írásaival.
A Millecentenárium alkalmából 1996-ban 300 számozott példányban adták ki Robert König “Dort drunt an der Donau” című 22 eredeti grafikát tartalmazó gyűjteményét, mely egy dokumentumokat tartalmazó kísérőfüzettel kiegészítve, illusztrálja a magyarországi németek történetét. Szintén ez alkalomból az államelnök és a Német Szövetségi Köztársaság akkori budapesti nagykövetének védnöksége alatt e grafikákból álló kiállítás-sorozatot indítottak Stuttgart, Szekszárd, Bóly, Sopron, Budapest és Pécs állomásokkal.
A Szövetségnek 45 tagja van, akik az irodalmi vagy a képzőművészeti szekcióban tevékenykednek.

temesvár temesvár2 temesvár3 temesvár4