Barátság – kulturális és közéleti folyóirat:
Magyarország népei kölcsönös
megismerkedését szolgáló folyóirat

Szakmai egyeztetés a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság új vezetőjével

A nemzetiségi ombudsmanhelyettes kiemelt feladata, hogy folyamatos együttműködést alakítson ki és tartson fenn mindazon politikai és szakpolitikai tisztségviselőkkel, valamint civil és egyházi szakértőkkel, akikkel összefogva dolgozhat a hazai nemzetiségek érdekei és jogai védelmében. Ennek keretében találkozott dr. Szalayné Sándor Erzsébet szeptember 28-án Daróczi Jánossal, a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság szeptember 1-jén kinevezett vezetőjével. Az új főigazgató a roma közösség több évtizede ismert és elismert alakja, aki szociálpolitikusként, televíziós szerkesztő-műsorvezetőként és dokumentumfilmesként egyaránt dolgozott a közösségért.

A találkozás során számos általános kihívásról és specifikus problémákról is sikerült egyeztetni.
A főigazgató kiemelte a roma nemzetiségű állampolgárok jogtudatosításának, a megfelelő jogérvényesítésre történő felkészítésüknek a fontosságát, ezzel összefüggésben pedig hangsúlyozta a roma nemzetiségi önkormányzatok elnökei és képviselői részére szervezett képzések jelentőségét. Fontosnak nevezte, hogy Magyarországon a helyi önkormányzatok tagjai általánosságban is több tájékoztatást kapjanak a jelenleg működő jogi fórumokról, jogorvoslati lehetőségekről, köztük az alapvető jogok biztosa, valamint a nemzetiségi biztoshelyettes tevékenységéről is. Jelezte, hogy ennek érdekében a TEF – a folyamatos terepmunka mellett –szeptember elején találkozót szervezett a roma származású polgármestereknek, amelyet sikeresnek értékel és mindenképpen szeretné folytatni ezeket a tapasztalatmegosztó egyeztetéseket. Ehhez kapcsolódva a biztoshelyettes felajánlotta, hogy az érintettek részére szívesen eljuttatja a negyedévenként megjelenő online hírlevelét, amely részletes tájékoztatást nyújt a munkájáról, és elősegítheti, hogy a helyi szinten tapasztalt alapjogsértések okán nagyobb bizalommal forduljanak hozzá. Ehhez kapcsolódva a biztoshelyettes felhívta a figyelmet az AJBH területi irodáira is, amelyek révén személyes panaszfelvételre Budapest mellett már az ország más térségeiben is lehetőség nyílik. Mindezekhez kapcsolódva az is felmerült, hogy több képzésre lenne szüksége a súlyos problémákkal szembesülő polgármestereknek, jegyzőknek és szociális szakembereknek.

A közelgő tél, a jelenlegi nehéz gazdasági helyzet és az ennek nyomán súlyosbodó szociális problémák többször is szóba kerültek. A fűtési és étkezési lehetőségek biztosítása komoly kihívást jelent, amellyel csak teljes összefogásban lehet majd megküzdeni a következő időszakban. Erre is tekintettel a felek egy szakmai munkacsoport létrehozásáról állapodtak meg, amely keretében a szakértők elemzik a jelenlegi jogszabályi környezetet, a tereptapasztalatokat, a gyakorlati kihívásokat és mielőbb kidolgozzák a lehetséges változtatási lehetőségeket.
Fontos problémaként merült fel, hogy az október 1-jén kezdődő népszámlálással kapcsolatban viszonylag kevés információ jutott el eddig a roma lakossághoz, miközben a cenzus hosszú távon is jelentős következményekkel járhat a nemzetiségi önkormányzatok megalapítása és a pályázati források szakszerű célzása révén. Ezzel kapcsolatban mindkét fél megerősítette az elkötelezettségét a cenzus sikerességének biztosításában, vállalva a rendelkezésükre álló erőforrások mozgósítását a lakosság tájékoztatása és aktivizálása érdekében.
Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes

 

 

nemz mb